Sıçanlarda greft enfeksiyon modelinde triklosan kaplı greftin etkinliği
Antibacterial effect of triclosan coated grafts on graft infection model in rats.
- Tez No: 195469
- Danışmanlar: PROF.DR. VOLKAN KAYNAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyoteknoloji, Genel Cerrahi, Mikrobiyoloji, Biotechnology, General Surgery, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde polipropilen greftler, karın ön duvarı fıtıkları ve defektlerinde kullanımının kolay olması ve düsük nüks oranları nedeniyle oldukça sık olarak kullanılmaktadır. Ancak yapılan ameliyatlarda %10'a kadar ulasan enfeksiyon oranları gözükmektedir. Triklosan medikal ve kozmetik endüstrisinde antiseptik olarak 30 yıldır kullanılmaktadır. Bu çalısmada sıçanlarda Staphyloccocus aureus (ekim miktarı 1.1x109 cfu/ml) ile greft enfeksiyonu olusturularak triklosan kaplı greftlerin etkileri arastırılmıstır. Arastırmamızda otuziki denekten dört grup olusturulmustur. Gruplar; Grup 1 düz greft (kontrol), Grup 2 intraperitoneal teikoplanin ile profilaksi, sadece kitosan kaplı Grup 3, ve triklosan yüklü kitosan jelle kaplanmıs greftlerden olusan Grup 4'dür. Denekler cerrahi islem sonrası 8. gün sakrifiye edildi. Çıkarılan greftler; kültüre edilmis ve elektron mikroskopisi ile tutunma degerlendirilmistir. Triklosan yüklü kitosan jel ile kaplı greftlerin kullanıldıgı grup Grup 1, Grup2, Grup 3'e göre anlamlı derecede bakteri yükünü azaltmıstır. Sonuçta bu çalısmada triklosan kaplı greftler bakteri yükünü azaltmıs ve enfeksiyona karsı etkili oldugu saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
Polypropylen grafts are commonly used in hernia repair and abdominal wall reconstruction because of their lower recurrence rate and simple application. However, graft infection may be seen up to 10 percent of operations. Triclosan is used in cosmetic and medical industry for more than 30 years as an antibacterial agent. The aim of the present study was to evaluate the antbacterial effect of triclosan coated polypropilen grefts against simultaneosly inoculated Staphylococcus aureus (inoculum size is 1.1x109 cfu/ml) graft infection model. Thirtytwo Wistar albino male rats are divided into 4 groups. Groups were; naive grafts (Group 1), naive grafts with antibiotic prophylaxis (Group 2), grafts coated with only chitosan (Group 3), grafts coated with triclosan loaded chitosan gel (Group 4). On the eighth day, the animals were sacrificed and the grafts are removed. The isolated suspensions are cultered and grafts were observed for adherance under scanning electron microscope. Triclosan loaded chitosan gel grefts are significantly reduced bacterial adherence compared with Groups 1, 2 and 3. As conclusion, this study revelaed that triclosan coated grefts are efective against the reduction of bacterial adherence to polyproylene grefts and further greft infection.