Parecoxibin deneysel subaraknoid kanama modelinde serebral vazospazma etkisinin araştırılması
The effect of parecoxib on vasopasm in subarachnoid hemorrhage model
  1. Tez No: 195470
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM ZİYAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Subaraknoid kanama (SAK) sonrası gelişen vazospazm, fizyopatolojik olarak tam olarak aydınlatılamamış bir tablodur. Konu ile ilgili son teorilerden bir tanesi SAK sonrası gelişen inflamatuvar yanıttır. Yapılan çalışmalar SAK sonrasında inflamatuvar ve immün yanıta yol açtığı bilinen sitokinlerde artış olduğunu göstermekte ve siklooksijenaz 2 tarafından üretilen yoğun miktardaki prostaglandinlerin vazospazm patofizyolojisine katkısı olduğunu düşündürmektedir. Yapılan bu çalışmada bir siklooksijenaz 2 enzim inhibitörü olan Parecoxib'in vazospazm üzerine etkisini araştırdık. Bu amaçla hazırlanan çalışmamızda ağırlıkları 2975 gr ile 3250 gr arasında değişen toplam 20 adet Yeni Zelanda Beyaz Tavşanı kullanıldı. Bu tavşanlar n=5 olacak şekilde dört gruba ayrıldı. Grup 1 kontrol grubu, grup 2 SAK (+), Grup 3 SAK (+) + intramusküler Parecoxib (sulandırıcı solüsyon serum fizyolojik ile birlikte), Grup 4 SAK (+) + intramusküler serum fizyolojik olarak oluşturuldu. Grup 2, 3 ve 4'teki hayvanların sisterna magnalarına otolog arteriyel kan verilerek SAK oluşturuldu. Grup 3'e 6. ve 30. saatlerde sulandırıcı solüsyon olarak 2 cc serum fizyolojik içinde eritilmiş Parecoxib, grup 4'e ise 6. ve 30. saatlerde 2 cc serum fizyolojik intramusküler olarak enjekte edildi. Daha sonra perfüzyon ve fiksasyonu takiben tüm hayvanlara geniş kraniektomi yapılarak beyin, beyincik ve beyin sapları global olarak çıkarıldı. Ardından tüm hayvanların baziler arterlerinden 4'er kesit alınarak bunların 20X büyütmede fotoğrafları çekildi. Bu kesitlerden baziler arter lümen kesit alanları ve duvar kalınlıkları ölçüldü. Elde edilen değerlere, gruplara göre ortalamaları ve gruplar arası farkı incelemek amacı ile ANOVA testi uygulandı. Baziler arter lümen kesit alanı, SAK oluşturulup Parecoxib verilen grupta sadece SAK oluşturulan gruba göre anlamlı olarak büyük bulunmuştur (p < 0.05). Baziler arter duvar kalınlığı ise SAK oluşturulup Parecoxib verilen grupta sadece SAK oluşturulan gruba göre anlamlı olarak düşüş göstermektedir (p < 0,05). Sonuç: Tavşanlarda subaraknoid kanama sonrasında ortaya çıkan serebral vazospazma karşı Parecoxib'in etkinliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The pathophysiology of vasospasm after subarachnoid hemorrhage (SAH) is still not definitively understood. According to recent studies, a final theory suggests that the pathogenesis of cerebral vasospasm is linked to an inflammatory response occuring after SAH. SAH has been reported to elevate concentrations of inflammatory cytokines, which mediate intense inflammatory and immune responses. Excessive quantities of protaglandins induced by cyclooxygenase 2 may contribute to pathophysiological processes following SAH. The current study was undertaken to determine the effects of parecoxib on vasospasm. In this study 20 male New Zeland White rabbits weighing 2975 to 3250 gr were assigned randomly to 1 of 4 groups. Animals in group 1 served as controls and were not subjected to SAH. The animals in all other groups were subjected to SAH. Group 2 did not receive any treatment. Group 3 received intramuscular Parecoxib injection twice at 6 and 30 hours after SAH. Group 4 is the vehicle group and received intramuscular saline injection twice at 6 and 30 hours after SAH. All animals subjected to experimental SAH were euthanized by perfusion-fixation 48 hours after SAH induction. Brains were than removed and stored in fixative at +4 degrees overnight. The animals basilar artery were sectioned from four separete zones and four sections were obtained from each rabbit. Basilar artery luminal section areas and thickness of vessels were measured and statistical comparisons were performed by using ANOVA tests. Basilar artery luminal section areas in group 3 were significantly higher than group 2 (p< 0.05). Also basilar artery thickness in group 2 were significantly higher than group 3 (p> 0.05) and this is statistically significant. (p< 0.05). Result: It is demonstrated that treatment with Parecoxib inhibits vasospasm after SAH.