Beyinde delta, teta ve alfa osilasyon yanıtlarının ışığında öğrenme süreçleri
The role of delta, theta and alpha oscillations in learning processes
  1. Tez No: 195473
  2. Yazar: ADİLE ÖNİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: · Bir görev altındayken, öğrenme sürecinde, beynin farklı uyaranlara verdiği yanıtların incelenmesi, · Öğrenme stratejilerinin belirlenmesi Yöntem: 26 Yüz Tanıma, 20 görsel, 20 işitsel seyrek uyaran paradigması deney EEG kayıtları sağlıklı gönüllülerden alınmış ve 13 elektrot alanında, öncelikle delta, teta, alfa frekans bandında incelenmiştir. Bu paradigmalarda değişik öğrenme stratejileri araştırılmıştır. Öğrenmenin araştırılmasında, basit uyarandan karmaşık uyarana beyin yanıtları, işitsel ve görsel modalitelerde hedef/hedef-olmayan uyaran farklılıkları ve bu uyaranların deney sürecindeki değişimleri incelenmiştir. Bulgular: Farklı uyaranların, beynin farklı bölgelerinde, birçok frekans bandında yarattığı dinamik etkiler gözlenmiştir. Delta yanıtları (0.5-3.5 Hz), basit ışık ve ses hedef uyaranlarına karşı frontal bölgede, yüz uyaranlarına karşı oksipital bölgede etkin gözlenmiştir. Seyrek uyaran paradigmaları uygulamalarında, uyaranlara karşı (hedef/hedef olmayan) kayıtların son aşamasında ilk aşamasına göre delta yanıtları daha düşük bulunmuştur. Teta (4? 7 Hz) yanıtları, özellikle bilinmeyen yüzün öğrenilmesi sürecinde, sağ frontal ve sol oksipital bölgelerde deneme sonunda başlangıçtaki yanıt genliklerine göre artış göstermektedir. Görselseyrek uyaran paradigmasında, posterior bölgelerde hedef olmayan uyarana karşı alfa (8-13 Hz) bandındaki yanıtlar, deneme sonunda başına göre düşük genlikte bulunmuştur. Sonuçlar: Beyinde oluşan osilasyonel yanıtlar; uyaranın özelliklerine, modaliteye ve topolojiye göre farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar, kognitif işlevlerdeki bileşenlerden kaynaklanıyor olabilir. Uyaranların tekrarlandığı durumlarda beynin uyaranlara bir süre sonra farklı bir yanıt stratejisi geliştirdiği, uyaranlara karşı plastisite gösterdiği gözlenmektedir. Öğrenmenin bellek, dikkat, hatırlama vb. kognitif süreçlerden ayrı olarak çalışılamayacağı görülmüştür. Ayrıca, beynin bir bütün olarak çalışması prensibini destekleyici bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: · Investigating different responses of the brain to different stimuli under a certain task, and learning processes · The determining of learning strategies Materials and methods: Twenty-six, ?Face Recognition?, 20 visual and 20 auditory oddball experiments were performed in healthy human subjects. These EEG recordings were studied in 13 electrode locations and in primarily delta, theta, and alpha frequency bands. In the assessment of learning, brain responses to simple and complex stimuli, target and non-target differences in visual and auditory modalities and dynamic changes during the experiments have been investigated. Results: Differentiated dynamics of responses to stimuli were found in different locations of the brain and also in different frequency channels. Delta responses (0.5?3.5 Hz) were enhanced to simple light and auditory stimuli in frontal regions and to face stimuli in occipital regions. Theta responses (4-7 Hz) during learning of the unknown face, showed marked increases in right frontal and left occipital regions, at the end of the experiments in comparison to the beginning phase. In the visual oddball paradigm, posterior alpha (8-13 Hz) responses were found to be decreased in amplitude toward the end of the experiments. Conclusion: The brain responds differently to stimulations within the same paradigm. Selective temporal and spatial differentiations in delta, theta and alpha oscillatory frequency bands were shown in different cortical regions in respect to stimulation type, and content of the paradigm. ERP experiments and analyses of oscillations provide a useful tool for assessing the dynamic changes of the whole brain during learning processes which cannot be separated from other cognitive processes.