Henoch-schönlein purpurasında mikoplazmal enfeksiyonların rolü
The role of mycoplasmal infection in henoch-schonlein purpura
- Tez No: 195474
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL TAŞTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Henoch-Schönlein purpurası (HSP), özellikle küçük damarları tutan akut lökositoklastik bir vaskülittir. HSP'nin etyo-patogenezi henüz aydınlatılamamıştır. Olguların çoğunda daha önceden bir üst solunum yolu infeksiyonu öyküsü olması HSP etyopatogenezinden solunum yolu infeksiyonuna neden olan patojenlerin sorumlu olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle başta streptokoksik infeksiyonlar olmak üzere varisella, parvovirüs, adenovirüs, Ebstein- Barr virüsü gibi enfeksiyon etkenleri ile HSP arasında bir ilişki olabileceği üzerinde durulmuş fakat doğrudan bir ilişki saptanamamıştır. Çocuklarda üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına mikoplazmalar da sıkça neden olmaktadır. Mikoplazma infeksiyonlarının HSP ile aynı yaşlarda sık (2-7 yaşlar) görülmesi, olgu bildirimlerinde bu infeksiyonların da vaskülitik deri lezyonlarına, glomerulonefrit ve artrite neden olabildiğinin bildirilmesi, HSP etiyo-patogenezinde mikoplazmal infeksiyonların da rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu konuda literatürde kapsamlı bir araştırma bulunmamaktadır. Bu araştırmada, HSP ile mikoplazmal infeksiyonların ilişkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, Ocak 2005 ile Aralık 2006 tarihlerinde, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD, Acil Birimi'nde yürütüldü. 1990 ACR (American College of Rheumatology) tanı ölçütlerine göre HSP tanısı alan 30 olgu (19 erkek, 11i kız) çalışmaya alındı. HSP grubuyla yaş ve cins eş 30 sağlıklı çocuk (19 erkek, 11 kız ) da kontrol grubu olarak alındı. Sağlıklı kontrollerden bir kez, HSP grubundaki tüm olgulardan ise başvuruda ve başvurudan 4 hafta sonra olmak üzere 2 kez venöz kan örnekleri alındı ve anti-mikoplazma spesifik IgM ve IgG antikor titreleri ELİSA yöntemiyle araştırıldı. HSP grubundaki tüm olgularda, kontrollerin ise biri dışında hepsinde akut mikoplazma infeksiyonunun göstergesi olan anti-mikoplazma spesifik IgM antikor titreleri negatif (1.1ISR). Fakat bu fark istatistiksel açıdan anlamlı değildi . Sonuç olarak, araştırmamızda mikoplazmal infeksiyonlarla HSP arasında bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Henoch-Schönlein purpura is an acute leukoclastic vasculitis of especially small vessels. The etyopathogenesis of HSP is yet unknown. There is a history of preceeding upper airway infection in most of the cases which consider that pathogens of upper airway infection can be a cause of HSP etypathogenesis. For instance infectious agents such as streptococci, varicella, parvovirus , adenovirus and Ebstein-Barr virus are supposed to be responsible of HSP, however a direct relationship is not established. Mycoplasma is a common cause of upper and lower airway infections in children. Mycoplasma infections are mostly seen at ages 2-7 like HSP and these infections can cause vasculitic skin lesions, glomerulonefritis and arthritis which cause to think that mycoplasma infections can be related with HSP. There is not a comprehensive research about this subject in literature. The purpose of this research is to identify whether there is a relationship between HSP and mycoplasma infections. This investigation is performed within January 2005- December 2006 at I. U. Cerrahpasa Medical Faculty Emergency Pediatrics Department. 30 cases ( 19 male and 11 female ) who were admitted at Pediatrics Emergency Department and diagnosed as HSP according to 1990 ACR (American College of Rheumatology) diagnosis criteria were included in this research. One venous blood sample was drawn from healthy subjects. At HSP group two venous blood samples, one at admittance and second at 4th week of admission was drawn. ELİSA method was preferred to search for anti mycoplasma spesific Ig M and Ig G antibodies. All the cases at HSP group and excluding one patient at healthy control group were found negative (< 1.1 ISR) for mycoplasma spesific Ig M which is an indicator of acute mycoplasma infection. Anti mycoplasma spesific Ig G antibody titers which is an indicator of a recent infection were higher in HSP group (n:10, % 33.3) when compared with healthy controls ( n:8, % 26.6)(spesific Ig G titer > 1.1 ISR) . But this difference was not statistically significant. Consequently, in our research no relationship between mycoplasmal infections and HSP has been identified.