Osteoblast hücre kültürlerinin ses dalgaları ile mekanik uyarımı
Mechanical stimulation of osteoblast cell cultures using sonic waves
  1. Tez No: 195487
  2. Yazar: BERİVAN ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVITÇIOĞLU, PROF. DR. AHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada geliştirilen kemik doku yapı iskeleti üzerindeki osteoblast hücrelerinin ses dalgası ile mekanik uyarım karşısında in vivo ortamdaki çoğalımının araştırılması amaçlanmıştır. Mekanik uyarımın tam olarak osteoblast hücresine olan etkileri in vivo ortamda bilinmese de hücreler üzerindeki gerilme etkisi olduğuna inanılmaktadır. Bir mekanik uyarım çeşidi olan ses dalgaları ile uyarım karşısında osteoblast hücrelerin kemik doku yapı iskeleti üzerinde optimal koşullarda çoğaldığı düşünülmektedir. Bu çalışmada kemik iliğinden alınan mezanşimal hücreler kültür ortamında farklılaştırılarak kimyasal olarak üretilen Poly-l-laktik asit (PLLA) ve kollajen yapı iskeletine ekilmiştir. Osteoblast kemik hücrelerine farklılaşma elde edildikten sonra üç gün süreyle 30 mW/cm2 şiddetinde yirmi dakika boyunca hücreler ultrason (US) çevirici aygıt ile uyarılmıştır. Yapı iskeleti üzerinde osteoblast kemik hücresinin gözenekler içindeki yerleşiminin araştırılması taramalı elektron mikroskobunda (SEM) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the increase in osteoblast cells developed on scaffold in vivo under mechanical stimulation caused by sonic waves is investigated. Although the effects of mechanical stimulation on osteoblast cell in vivo are not exactly known, it is believed to have stress effect on cells. It is thought that osteoblast cells increase on scaffold under optimum conditions under stimulation caused by sonic waves, which is a type of mechanical stimulation. In this study, mesenchymal cells taken from bone marrow were differentiated in culture environment and planted onto chemically produced Poly-l-lactic acid (PLLA) and collagen scaffold. Osteoblast bone cells, after obtaining the differentiation, were stimulated using ultrasonic (US) converter device for three days under 30 mW/cm2 magnitudes during twenty minutes. Allocation of osteoblast bone cell in pores on scaffold structure skeleton was investigated using scanning electron microscope (SEM).