Meniere hastalığının tanısında multifrekans immitansmetrinin değeri
Multifrequency immitancemetry in the diagnosis of menieres disease
  1. Tez No: 195486
  2. Yazar: CEM BİLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Meniere hastalıgı'nda, artmıs iç kulak basıncına baglı olusabilen stapes hareketlerindeki kısıtlılık orta kulak admittansında degisikliklere neden olabilir. Bu çalısmanın amacı, orta kulagın admittansındaki bu olası degisiklikleri degerlendirerek multifrekans immitansmetrinin Meniere hastalıgı'ndaki tanısal degerini arastırmaktır. Meniere hastalıgı tanısı almıs 30 hasta çalısma grubu olarak alındı. Meniere hastalıgı dısındaki nedenlerle iç kulak etkilenmesi olan 30 olgu ve 30 normal olgu ise kontrol gruplarını olusturdu. Standart 226-Hz immitansmetri ve multifrekans immitansmetri testleri her hastada uygulandı. Multifrekans immitansmetride, diger gruplarla kıyaslandıgında, çalısma grubundaki hastaların etkilenmis olan kulaklarında belirgin artmıs rezonans frekans degerleri saptandı. Ancak, standart 226-Hz immitansmetride elde edilen sonuçlarda gruplar arasında belirgin fark yoktu. Bu çalısmadan elde edilen bulgular, multifrekans immitansmetrinin Meniere hastalıgı'nda olusma olasılıgı bulunan orta kulak admittansındaki degisiklikleri ortaya koyabilecegini ve bu test yönteminin Meniere Hastalıgı'nın tanısında kullanılan testler arasına girebilecegini göstermektedir
Özet (Çeviri)
In Meniere?s diease, restriction in the movements of the stapes footplate by the increased inner ear pressure might cause modifications in the admittance of the middle ear. The aim of this study is to assess the diagnostic value of multifrequency immitancemetry in Meniere?s disease by evaluating the possible changes in the middle ear admittance. Thirty cases with Meniere?s disease served as the study group. Thirty cases with cochlear pathology other than Meniere?s disease and 30 normal cases were inculded in the study as control groups. Standard immitancemetry using 226-Hz probe tone and multifrequency immitancemetry were performed on each case. Multifrequency frequency immitancemetry yielded significantly higher resonance frequencies in the affected ears of the study group when compared to those of the control groups?. However, there was no significant change between the groups in the acoustic impedances evaluated by means of standard 226-Hz probe tone immitancemetry. The findings of this study suggest that multifrequency immitancemetry might reveal the possible changes of the middle ear admitance in Meniere?s disease, and might be included in the diagnostic test battery of Meniere?s disease.