Ankilozan spondilitli hastaların solunum fonksiyonlarının egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship between pulmonary function and exercise capacity and quality of life in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 195488
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Chest Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Ankilozan spondilit (AS) etiyolojisi bilinmeyen, özellikle sakroiliak eklemler, aksiyal iskelet ve büyük periferik eklemlerde tutulum gösteren, kronik otoimmün inflamatuar bir hastalıktır. Hastalık, kostovertebral ve kostosternal eklemlerin ankilozu sonucunda göğüs kafesinin ekspansiyonunu kısıtlayarak restriktif tipte solunum bozukluğuna sebep olmaktadır. Bu nedenlerle akciğer tutulum oranı yüksek olan AS'li hastaların solunum fonksiyonlarını değerlendirerek, sonuçları hastaların egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi statüleriyle karşılaştırmak amacıyla çalışmamız planlandı. GEREÇ ve YÖNTEM: Modifiye New York kriterlerine göre AS tanısı almış olan, Norveç'ten Balçova Termal Tesisleri'ne rutin fizik tedavi ve rehabilitasyon programına alınmak için gelen yaş ortalaması 50.56±6.64 olan Norveçli 27 (18 E, 9 K) olgu değerlendirildi. Olguların klinik öyküleri sorgulandı. Solunum fonksiyon testleri spirometre ile, solunum kas kuvvetleri ağız içi basınç ölçerle gerçekleştirildi. Egzersiz kapasitesi 6 dakika yürüme testi ile, yaşam kalitesi Short Form-36 yaşam kalitesi anketi ile ölçüldü. BULGULAR: Tanı yılı 18.85±10.64 yıl olan olguların, FEV1 beklenen değeri 3.75±0.88 lt/sn, FEV1/FVC oranı %80.44±6.42, PImax değeri 62.96±20.61, PEmax değeri 80.22±21.12 idi. Olguların % 40.7'sinde sigara öyküsü pozitifti ve % 14.8'inde nefes darlığı, % 11.1'inde öksürme-balgam semptomu mevcuttu. Yürüme mesafeleri 595.5±83.20 m idi. Yaşam kalitesi kategori skorları minimum 42.82±16.78, maksimum 83.58±23.06 idi. SONUÇ: Solunumsal ve diğer kazanç parametrelerinin yüksek bulunması olgularımızın Norveç'te yüksek standartlarda tedavi ve izlem görmelerine bağlanmıştır. Dolayısıyla uygun tedavi ve izlemin bu olgularda AS'in solunum sistemine olumsuz etkilerini en aza indirgeyebileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Ankylosing Spondylitis (AS) is a chronic inflammatory autoimmune disease that affects particularly sacroiliac joints, axial skeleton and peripheric joints like shoulders and hips with an unknown etiology. AS causes restrictive respiratory disorder by limiting the expansion of the chest because of the costosternal and costovertebral joints. Our study is planned to evaluate the respiratory functions of the AS patients who have a high rate of pulmonary involvement, and to compare the results with the exercise capacity and life quality of these patients. MATERIALS AND METHODS: There were 27 (18 M, 9 F) Norvegian patients who came to Balçova Thermal Hotel and had AS diagnose according to Modified New York Criterias, to have a routine physical therapy and rehabilitation programme with an average age of 50.56±6.64. The patients? clinical histories were taken. Pulmonary function tests were performed with spirometry and pulmonary muscle strength was measured with mouth pressure measure. 6 minute walk test was performed to determine exercise capacity and Short Form-36 Life Quality Questionairre was used to evaluate life quality of the patients. RESULTS: The patients had 18.85±10.64 average diagnose year and the expected FEV1 value of the patients was 3.75±0.88 lt/sec, FEV1/FVC ratio was 80.44±6.42, PImax was 62.96±20.61 and PEmax was 80.22±21.12. 40.7 % of the patients had positive smoking history while 14.8 % had difficulty in breathing and 11.1 % had symptoms of caughingsputum. Walking distance was 595.5±83.20 m. Life quality category scores were 42.82±16.78 minimally, 83.58±23.06 maximally. CONCLUSION: Respiratory and other parameters were high related to high standarts in treatment and following of the subjects in Norway. Accordingly, it is thought that an appropriate treatment and following of the patients reduce the negative effects of AS on respiratory system.