Kars ve artvin ilinde hemşirelerin kullandıkları stresle başetme yöntemleri ve etkileyen etmenlerin incelenmesi
An exploration of coping methods with stress of nurses in artvin and kars and the factors which effect these methods
- Tez No: 195499
- Danışmanlar: PROF.DR. BESTİ ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalısma Kars ve Artvin ilinde hemsirelerin kullandıkları stresle basetme yöntemleri ve etkileyen etmenleri incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıstır. Arastırmanın örneklemini Kars ve Artvin Devlet Hastanelerinde çalısan 119 hemsire olusturmustur. Veri toplama aracı olarak Stresle Basa Çıkma Tarzları Ölçegi( SBÇTÖ) , literatür bilgisinden derlenen sosyodemografik özellikler soru formu ile hemsirelerde stres yaratan faktörleri gösteren hemsire stres tanılama formu kullanılmıstır. Arastırma verilerinin degerlendirilmesinde sayı, ortalama, t- testi, korelasyon ve varyans analizi kullanılmıstır. Çalısmada hemsirelerin en fazla kendine güvenli yaklasımı kullandıkları ve sıklıkla problem odaklı basetme yöntemlerini kullandıkları saptanmıstır. Yas, hizmet süresi, meslegi seçme durumu ve ortamdan memnuniyet durumu gibi degiskenlerin bas etme yöntemi üzerinde etkili oldukları görülmüstür. Buna karsın çocuk sayısı, bakım verilen hasta sayısı, medeni durum, egitim durumu, çalısılan servisi seçme durumu, meslegi kendine uygun bulma durumu, haftalık çalısma süresi, çalısma sekli ve sorunların paylasıldıgı kisi gibi degiskenlerin ise basetme yöntemi üzerinde etkisiz oldugu görülmektedir. Hemsirelerde en fazla stres yaratan faktörlerin yönetimsel kaynaklı stresörler oldugu, kisiler arası iliskilerden kaynaklanan stresörlerin ise en az stres yaratıcı faktörler oldugu belirlenmistir. Elde edilen verilere göre hemsirelerde en fazla stres yaratan durumlar yönetimsel kaynaklıdır. Yöneticilerin hemsirelerde stres ve basetme üzerinde etkili olan faktörleri göz önüne alarak çalısma ortamının daha elverisli hale getirilmesi böylece çalısan memnuniyetinin ve performansının arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has carried out as a descriptive research to investigate the coping methods with stress of nurses in Artvin and Kars and to investigate the factors which effect these coping methods. The sample of research was composed of 119 nurses who work in Artvin and Kars Govermen Hospital. Data was collected trough a Style of Coping With Stress Scale, a questionnaire consist of socio demographic characteristics and an assessment of nurse stress form which shows the factors causes stress on nurses. The data was evaluated with t- test, correlation analysis and varyans analysis. In the study, it was found that nurses used self-confident approach as the mostfrequent way coping with stress and besides this they frequently used problem focused methods for coping. Findings showed that; age, working years, choosing the job willingly, and the satisfaction with the milleu on the coping methods of stres. Besides these, number of children, number of patients caring, marital status, choosing the working service, finding job suitable for herself, weekly working time and the person who was shared problems were not effectual on the coping methods of stress. It was found that, the factors which caused the most stres on nurses were directional stressors and the factors which caused the least stress on nurses were stressors related to interpersonal relationships. According to data we had, the factor which caused the most stres on nurses were directional stressors. In this connection; it is recommended to directors to pay attention to factors which affect the stress and coping methods of nurses and according to this it is recommended to put in order the working milleu to increase the satisfaction and performance of nurses.