Sistik kanal ligasyonunda, bipolar elektrotermal damar kapama sistemi (ligasure) tekniği ile cerrahi klip kullanımı tekniğinin karşılaştırmalı araştırması
Comparative research of using bipolar electrothermal vessel sealing system (ligasure)and surgical clip at cystic channel ligation
  1. Tez No: 195503
  2. Yazar: İLKER SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Batı toplumlarında ultrasonografi ile saptanan safra tası görülme sıklığı 50 yas altı kadınlarda %11-15 , erkeklerde ise %3-11 arasındadır. Kolesistektomi günümüzde çoğunlukla laparoskopik olarak uygulanmakta olup bu ameliyatta sistik kanal ligasyonu amacıyla çift cerrahi klip yöntemi kullanılmaktadır. Ligasure elektrotermal bipolar damar kapama sistemi damar duvarındaki kollajen ve elastine yeterli miktarda basınç ve enerji transfer ederek damar lümeninin güvenli ve kalıcı bir biçimde kapanmasını sağlayan bir sistemdir. Bu çalısma, Ligasure'un damar harici bir kullanım alanı olabilecek, kolesistektomi ameliyatlarında sistik kanal ligasyonunun güvenilirliğini ve etkinliğini incelemek amacıyla yapıldı. Çalısmada , Yeni Zelanda albino tavsanına kolesistektomi islemi uygulandı. ?slemin teknik olarak geçerliliği sınandıktan sonra iki grup olusturuldu. Birinci grupta sistik kanal kapatılması Ligasure ile yapıldı. ?kinci gruptaysa sistik kanal kapatılması cerrahi çift klip yöntemiyle yapıldı Bulgular değerledirildiğinde sistik kanal güdüğünden safra kaçağı, sistik kanalda nekroz hiçbir denekte tespit edilmedi. Sistik kanalda iltihap, çevre dokularda iltihap ve sistik kanalda mukoza zararı açısından her iki denek grubu histopatolojik olarak incelendiğinde , iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi. Ligasure kullanılan denek grubunda ameliyat süresinin istatiksel olarak anlamlı sekilde kısa olduğu görüldü. Öte yandan Ligasure kullanılan denek grubunda postoperatif karın içi yapısıklıklar istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha az tespit edildi. Sonuç olarak, Ligasure bipolar damar kapama sisteminin sistik kanal ligasyonunda klip ve ligatüre alternatif, güvenilir bir yöntem olarak kullanılabileceği görülmektedir. Ancak bu tekniğin insanlarda uygulanabilmesi için daha fazla deneysel çalısmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In Western world, the incidence of gallstones were reported to be 11-15% in women and 3-11% in men older than 50 years, Currently, laparoscopic cholecystectomy is mostly used for the management of gallstones and surgical clips are used in order to ligate cystic duct during laparoscopic cholecystectomy. Ligasure electrothermal bipolar vessel sealing system uses coagulation by applying a precise amount of bipolar energy and pressure, changing the vessel structure and creating a safe and permanent seal. In our study cholecystectomies have been performed New Zealand albino rabbits. Two groups of seven animals were formed. In the first group cystic duct sealing has been done with Ligasure. In the second group cystic duct was ligated with surgical clips. There was no bile leakage or cystic duct necrosis in all groups. The cystic duct and peripheral tissue inflammation, mucosal damage into the cystic duct were evaluated histologically. There was no significant difference between the group 1 and 2. The mean operating time in group one has been significantly shorter than in group 2. The intraabdominal adhesions were also significantly lower in the Ligasure group. In brief, Ligasure electrothermal bipolar vessel sealing system can be used in cystic duct sealing safely. Nevertheless, more experimental studies are neccessary to ultimately confirm the safety and possible use of this technique on humans.