Akut kolesistit geçiren hastalarla sağlıklı bireylerin sistik kanal ve safra yolları anatomisinin karşılaştırılması
Comparison of cystic duct and bile duct anatomy in patients with acute cholecystitis and healthy individuals
  1. Tez No: 950024
  2. Yazar: MERT EREN IRKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER RIDVAN TARHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışma, safra yollarındaki anatomik varyasyonların akut kolesistit gelişimindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Literatürde sistik kanalın morfolojik özelliklerinin (uzunluk, çap, konfigürasyon, birleşme yeri ve açısı) kolesistit patogenezindeki rolünü sistematik olarak inceleyen araştırmalar sınırlı sayıdadır. Ayrıca bu varyasyonların klinik ve laboratuvar parametrelerle ilişkisi yeterince ortaya konmamıştır. Yöntem: Araştırma, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2015–2024 yılları arasında MRCP incelemesi yapılan hastaları kapsayan retrospektif tanımlayıcı bir çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışmaya akut kolesistit tanısı almış 82 olgu ile farklı endikasyonlarla MRCP çekilmiş 30 kontrol olgusu dahil edilmiştir. MRCP görüntüleri tek bir radyoloji uzmanı tarafından körleme yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Sistik kanal uzunluğu ve çapı açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Tortuozite, akut kolesistit grubunda anlamlı olarak daha sık saptanmıştır (p=0.004). Posterior ve medial birleşimler ile dar koledok açısı (≤90°) akut kolesistit gelişiminde bağımsız risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Sonuç: MRCP ile saptanan sistik kanal varyasyonları, akut kolesistit gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Özellikle tortuozite, posterior–medial birleşimler ve dar koledok açısı, hastalık için prediktif anatomik belirteçler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to evaluate the impact of anatomical variations of the biliary system, particularly the cystic duct, on the development of acute cholecystitis. The role of cystic duct morphology (length, diameter, configuration, junction site, and angle) in the pathogenesis of acute cholecystitis has not been sufficiently investigated in the literature, and their correlation with clinical and laboratory parameters remains unclear. Methods: This retrospective descriptive study was conducted at Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Hospital, including patients who underwent MRCP between 2015 and 2024. Eighty-two patients diagnosed with acute cholecystitis and 30 control subjects were evaluated. MRCP images were reviewed by a single radiologist in a blinded manner. Morphological features of the cystic duct were systematically recorded and analyzed in relation to clinical and laboratory findings. Results: No significant difference was observed between the groups in terms of cystic duct length and diameter. However, tortuosity was significantly more frequent in the acute cholecystitis group (p=0.004). Posterior and medial junctions of the cystic duct, as well as a narrow cystic duct–common bile duct angle (≤90°), were identified as independent risk factors for acute cholecystitis. Conclusion: MRCP-based evaluation of cystic duct variations provides valuable insights into the development of acute cholecystitis. Tortuosity, posterior–medial junction patterns, and narrow junction angles represent predictive anatomical indicators that may guide early diagnosis and surgical planning.