Tiroid operasyonlarında ligasure damar kapama sisteminin kullanımı
The use of ligasure vessel sealing system in tyhroid operations
- Tez No: 195504
- Danışmanlar: PROF.DR. ATEŞ ÖZYEĞİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
LigaSureTM elektrotermal bipolar damar kapama sistemi baglamalara,hemokliplere,ultrasonik koagülatörlere alternatif bir yöntem olarak gelistirilmistir.Damar duvarındaki kollagen ve elastine yeterli miktarda basınç ve enerji transfer ederek damar lumeninin güvenli ve kalıcı bir biçimde kapanmasını saglayan bir sistemdir. Abdominal,jinekolojik,ürolojik,torasik ve abdominal cerrahileri içeren çesitli açık ve laparoskopik islemlerde basarı ile kullanılmaktadır. Bu prospektif klinik çalısmada multinodüler guatr nedeni ile opere edilmek üzere Cerrahpasa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Endokrin Cerrahi servisinde yatırılan 40 hasta iki esit gruba ayrılmıs ve sonuçta LigaSure TM damar kapama sistemi kullanılarak opere edilen ve geleneksel yöntemle opere edilen hastaların operasyon süreleri,postoperatif komplikasyonları,hastanede kalıs süreleri kıyaslanmıstır. LigaSureTM ile opere edilen hastalarda operasyon süresinin belirgin olarak kısaldıgı saptanmıs olup komplikasyonlar ve postoperatif hastanede kalıs süresi açısından iki grup arasında fark görülmemistir. Sonuç olarak LigaSure damar kapama sistemi tiroidektomide güvenle kullanılabilen bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
LigaSure TM electrothermal bipolar vessel sealing system was developed an alternative suture ligatures,hemoclips and ultrasonic coagulators.It works by applying a precise amount of bipolar energy and pressure to change the nature of the vessels wall and creates safe and permanent seal. It has been successfully used in open and laparascopic procedures, including urologic, thoracic and abdominal surgeries. In this prospective clinical study fourty patients who were treated in Cerrahpasa Medical Faculty Department of General Surgery,underwent surgery for multınodular goiter and divided into two equal groups in which one group underwent surgery with conventional methods and the other group with LigaSure Vessel Sealing system.Between these two groups postoperative complications,postoperative hospital stay and operation time were compared and statistically analyzed. In group of patients who were used LigaSure vessel sealing system the operation time was significantly shorter than the other group and there were no significant differences regarding the complication and hospital stay.