Çamaltı Tuzlası-Homa dalyanı kuş türleri ve bazı türlerin biyolojileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 19551
  2. Yazar: MEHMET SIKI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
-45- VI-. ÖZET Çalışmamızda İzmir Çamaltı tuzlası-Homa dalyanı su kuşla-, m koruma ve üretme sahasındaki kuş türleri tesbit edilmiş' ve bazılarının biyoloj ileriyle ilgili araştırmalar yapılmıştır. Tesbit edilen türlerin aylara göre dağılımları yapılarak yerli, göç men ve gezici olan. türler belirlenmiştir. Bu amaçla çalışma 1982-84 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Araştırma sahasında yasadıkları belirlenen 182 tür, 48 familya ve 16 ayrı ordo'ya dahildir, tireme biyolojisi incelenen (11 tür) kuşlardan başka, kuluçkaya yatan diğer 39 türün de bu husustaki bilgileri genişletilmiştir. Bütün Türkiye'de toplam 376 kuş türünün bulunduğu belirtildiğine göre (BASAN- YILMAZ, 1984), 'koruma ve üretme sahasın da oldukça zengin bir kuş faunasının varlığı bu çalışmamızla ortaya çıkarılmış olmaktadır. S.U M MA EY" ' f 1_ 'ı In our study the bird species living in îzmir Çamaltı Saltern-Homa Fishery, the area reserved for the conservation and reproduction of aquatic birds, are determined and biological studies on some of the species are conducted. Monthly distribu tions of the species are investigated and residenjt, migratory. and transient species are established. With this aim, our study 'was carried out during the calendar years 1982-84. The determined 182 ''species belong to 48 families in 16 different orders. Besides 11 species, which were investigated from the standpoint of their reproductive biology, additional information is collected concern- ing the incubation behavior of 39 species. As it is already stated that a total of 376 bird* species live in Turkey (BARAN-YILMAZ, 1984) the presence of a rich bird fauna in the conservation and reproduction area is established with our 'Study.
Özet (Çeviri)