Kafesli Kalça plağının geliştirilmesi
Development of hip plate with gage
  1. Tez No: 195530
  2. Yazar: İŞVE HAVITÇIOĞLU DOĞRUÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TATARİ, PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Ortopedi ve Travmatoloji, Science and Technology, Bioengineering, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kalça kırıklarından sonra morbidite ve mortalite oranları yüksektir. Femur boyun kırıklarında tedavi metodlarının geliştirilmesi en etkili tedavi paradigması artarak önem kazanıyor. Birçok kırık artroplasti veya internal plak ile tedavi edilmektedir. Artroplasti ve internal plaklarla tedavide başarısızlıklar vardır. Kalça kırıklarında en çok kullanılan implant dinamik veya kayıcı kalça çivisidir. Femur boyun kırıklarında birçok olgu tedavisinde DHS tercih edilmekle birlikte femur boyun kırıklarının tedavisinde postoperatif komplikasyonlar halen yüksek risklidir. Dinamik kalça çivisi sıklıkla çivinin kırılması ile başarısız olmaktadır. Femur boyun kırıklarında ana kırık fiksasyonunda rolü olan tek kalça çivisi rotasyonal stabilitede yetersiz olabilmektedir. AMAÇ: DHS yi geliştirmeye çalıştık ve femoral çiviye yüzük şeklinde ilave parça ekledik. Bu çalışmada yeni yüzük eklenmiş DHS sistemi(RACP),yüzüksüz DHS sistemi ile karşılaştırılmıştır (DHS). METHOD: Femur boyun kırıklarında yeni yüzük eklenmiş kompresyon plağı (RACP), ile osteosentez yapılmış ve dinamik kalça plağı (DHS) standart osteosentez yapılmış grublar karşılaştırıldı. 7 sentetik femur hiçbir osteotomi yapılmadan DHS ile tesbit edilmiş olan birinci grub,7 sentetik femur ile osteotomi yapılmış olan DHS ile tesbit yapılmış olan ikinci grub ve 7 sentetik femur ile osteotomi ile femur boynu RACP ile tesbit edilmiş olan üçüncü grup. Her bir grup RACP veya DHS ile tesbit edilmiştir. Tüm femur başları 2000 Newton'a kadar basma-çekme makinesi ve videoekstansiyometre ile kırık fragmanları yerdeğiştirmesinin kaydı yapıldı. BULGULAR: RACH li 3. grup, sadece DHS li grubundan daha az kırık uçlarında yerdeğiştirme görülmüştür. Bu sonuçlar yüzük eklenmiş dinamik kalça plağının RACH (3.grup ),DHS li grubdan daha stabil bir sistem olduğu görülmüştür. SONUÇLAR: İnvitro bulgulardaki RACP nin DHS den daha stabil olduğunun klinik prospektif çalışmalarla onaylanmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: High rates of morbidity and mortality are reported following hip fractures. Evaluating treatment methods in femoral neck fractures to determine the most effective treatment paradigm will become increasingly important. Most of the fracture are treated by arthroplasty or internal plate. The arthroplasty treatment and the internal plate have many failure. The dynamic or sliding hip screw (DHS) is the most commonly used implant for the hip fracture. In most of the case DHS are preffered for treatment of the femoral neck fracture but treatment of femoral neck fractures are still associated with a higher risk of postoperative complications. The dynamic hip screw device has several modes of failure, the most common of which is cut out of screws. The single screw in the femoral neck, which provides the main mode of fracture fixation, may be insufficient in providing rotational stability. PURPOSE: We try to develope the DHS and we added a ring gage on the femoral screw. The current study compared new ring gage added compression plate (RGCP) with dynamic sliding hip screw (DHS). METHODS: We compared the mechanical behaviour of osteosynthesis with the new ring added compression plate (RGCP) compared with the standard osteosynthesis dynamic sliding hip screw (DHS) in femoral neck hip fractures. We fixed the DHS with 7 synthetic femurs without any osteotomy in first group, osteotomy of the DHS with 7 synthetic femoral neck with DHS in second group and osteotomy of the DHS with 7 synthetic femoral neck with RGCP in third group. Each fracture was fixed with either the RGCP or DHS. All femoral heads were load until 2000 Newton by the compression-distraction machine (Shimatsu-Japon) and we used the video extensiometer to record the deplacement of the fracture fragment. RESULTS: The RACH group, less deplaced than the DHS group. These results showed that RACH (3.group ),which have been ring added DHS are more stabil sytem than the DHS group. CONCLUSIONS: Clinical prospective studies are needed to confirm these in vitro findings that the RGCP is more stable than the DHS.