Düşük riski olan kadınlardaki kaygı düzeyleri
The research on anxiety levels of the woman who have the risk of miscarriage
- Tez No: 195531
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN KIR ŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalısma gebeligi risk altında olan kadınların duygu ve düsüncelerininarastırılması, kaygı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıstır.Arastırmamızda, Temmuz 2007/Agustos 2007 tarihleri arasındaAfyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve ArastırmaHastanesi Kadın Hastalıkları ve Dogum Anabilim Dalı'na ve AfyonkarahisarZübeyde Hanım Dogum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Kadın Dogum Bölümü'nebasvuran gebelere ulasmak hedeflenmistir.Çalısmamız düsük riski olan 50 gebe ve gebeligi normal devam eden 50 gebeile yapılmıstır. Çalısmamız arastırma grubu ve kontrol grubu olarak 2 gruptaincelenmistir. Arastırma grubundaki gebeler klinik olarak abortus imminens tanısıalmıs gebelerden, kontrol grubundaki gebeler ise gebeligi normal sekilde devam edengebelerden olusmaktadır. Çalısmamıza psikolojik problemleri ve sistemik hastalıgıolan, sürekli ilaç kullanmak zorunda olan gebeler alınmamıstır.Düsük riski olan grubun %94'ü, normal gebelerin %86'sı 19-34 yasgrubundadır. Gebelik haftaları düsük riski olan grupta ortalama 13,4±3,6, normalgebelerde 13,5±3,0'dır. Her iki grubunda %84'ü ev hanımıdır. Grupların tamamıevlidir.Arastırmamızda veri toplama aracı olarak 40 sorudan olusan anket formu ilegrupların kaygı düzeylerini saptamak için Spielberger'in Durum-Sürekli AnksiyeteEnvanteri (State Traid Anksiety Invantory) STAI form kullanılmıstır. STAI formdurumluluk ve süreklilik kaygı düzeyini yansıtmakta kullanılan 20'ser maddedenolusan bir ölçektir. Anket formu kadınların demografik özellikleri, genel saglıkbilgileri, obstetrik özellikleri, gebelikle ilgili duygu ve düsünceleri, hastanedekidurumlarıyla ilgili açık ve kapalı uçlu sorulardan olusmustur.Elde edilen veriler, SPSS for Windows 11.5 ( Statistical Package for SocialSciences for Windows ) paket programına kodlanarak girilmistir.
Özet (Çeviri)
The study has been made to search the feelings and thoughts of the womenwho are under the risk of miscarriage and aims to point out their anxiety levels.In this research the participants have been chosen among the pregnantapplicants of Afyonkarahisar Kocatepe University Ahmet Necdet Sezer Practice andResearch Hospital, Maternity Ward and Afyonkarahisar Zübeyde Hanım Child andMaternity Hospital between July-August 2007.The subjects of the research are; 50 women who had the risk of miscarriageduring their pregnancy and 50 women who had a normal pregnancy period. Thestudy is evaluated in two groups which are called“research”and“control”group.The participants who had the risk of miscarriage in their pregnancy areinvolved in the first, research group and the participants living a normal pregnancyare observed in the second, control group. The pregnant ladies who havepsychological problems, periodic illness and obligation to a regular drug use havebeen deliberately excluded from the survey.%94 percent of the participants involved in the“research”group and %86 ofthe candidates observed in the“control”group are between 19-34 age level. Theaverage of the pregnancy weeks in the potential miscarriage risk group is 13,4±3,6and this rate is 13,5±3,0 for the normal pregnants' group. Also for both of the groups,%84 of the participants are housewives and all of them have been married.The survey consists of a questionnaire with 40 questions and a STAI(State Traid Anxiety) form of Spielberger to figure out the groups' anxiety level andcollect data. STAI form is the measurement that involves 20 items in and used inorder to reflect the state, continuity of the participants' anxiety level.Open and close-ended questions about women's demographic features, generalhealth datas, obstetric characteristics, feelings and thoughts on pregnancy and theirsituation in the hospital are aimed in the survey form.4Given information are analysed via SPSS for windows 11.5 (StatisticalPackage for Social Sciences) programme Pearson's Chi-Square (X2) test, ANOVAanalysis and student t-test are applied. Statistical meaningfulness is assumed asp