Fibrogenez ile TGF-betaR-1 ve SSTR-1 ekspresyonları arasındaki ilişkinin kronik hepatit, siroz ve hepatosellüler karsinom olgularında değerlendirilmesi
The relationship between TGF-betaR-1 and SSTR-1 expressions and fibrogenesis in chronic hepatitis, cirrhosis and hepatocellular carcinoma cases
- Tez No: 195538
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLŞEN ÖZBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Moleküler Tıp, Patoloji, Molecular Medicine, Pathology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
HSK günümüzde tedavisi zor ancak gelisimi önlenebilir tümörler grubuna girmektedir. Mevcut arastırmaların temel hedefi de HSK gelisimini önlemek ve tedavi ajanları bulmak üzerinde yogunlasmıstır. Kronik hepatit ve bu zeminde gelisen siroz HSK gelisiminden sorumlu ana sebeplerdir. HSH karacigerdeki fibrojenik olayları baslatan anahtar hücredir ve hem kendisinin ürettigi hem de inflamasyonda görev alacak olan tüm hücreler tarafından üretilmesini sagladıgı fibrojenik molekül TGFß'dır. TGFß tüm etkilerini reseptörleri üzerinden gösterir.+nflamasyonda görevli hücreler görevlerine baglı olarak farklı TGFßR ekspresyonları gösterirler. Somatostatin etkilerini yine reseptörleri üzerinden gösterir ve reseptörlerinin kullandıgı hücre içi mekanizmaların bazıları TGFßR'lerinin kullandıkları ile ortaktır. Somatostatin'in bu çapraz etkilesimlere baglı olarak TGFß üzerinde baskılayıcı etkisi vardır. Çalısmamızı TGF/R-1 ve SSTR-1'in karaciger hasarının farklı asamalarındaki ekspresyonlarını degerlendirmek üzere planladık. TGFßR-1 ile elde edilen sonuçlar yorumlandıgında; hepatit asamasında iken mevcut olan ekspresyonlar fibrozis derecesiyle birlikte giderek artmıs, inaktif sirozu olan dokularda azalmıs ve tümörde hemen tamamen kaybolmustur. Bu bulgular inflamasyonla uyarılan karaciger dokusunda ekspresyonun fibrozisle birlikte arttıgını ancak karsinogenez asamasında giderek azaldıgını ve 3 cm ve üzerinde çapa ulasan tümörlerde hemen hemen ortadan kalktıgını göstermektedir. Sonuçlarımız HSK'da geç dönemde TGFßR-1 baskılanması ya da mutasyonu gelistigi fikrini desteklemektedir. SSTR-1 ise karaciger hasarında tek basına anlamlı bir belirteç degildir. Somatostatin analoglarının kullanıldıgı tümörlerde küçülmenin oldugunu ileri süren pek çok çalısma oldugu gibi; bunun aksini iddia eden bir o kadar çalısma da vardır. Bu konuda net bir sonuca ulasmak için de yine genis seriler halinde yapılacak klinikopatolojik çalısmalar gereklidir. Bu çalısmalarda tek basına SSTR-1 yerine tüm SSTRlerinin kullanılması etki spektrumunu görmek için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is a tumor with fatal outcome and resistant to therapy. Leading etiologic factors of HCC include chronic hepatitis and cirrhosis with any etiology. Hepatic stellate cells (HSC) is the key fibrogenic cell type in liver. TGFß generated by the activated HSC is the most significant fibrogenic molecule of cirrhosis. The inflammatory, portal cells and hepatocytes of liver express different kinds of TGFß receptors (TGFßRs). Somatostatin is one of the major antifibrogenicantiproliferative molecule and inhibits mitogen-activated protein kinase (MAPK)- dependent signal transduction pathways. Cross-talk between mitogenic (MAPK) and TGFß signalling pathways leads to a coordinate response . As a result Somatostatin has an inhibitory effect on the secretion of some cytokines and growth factors, and TGFß is among them. We planned this study to observe the expressions of TGFßR-1 and SSTR-1 in different steps of liver injury. According to these results we can hypothese that; TGFßR-1 is an important mediator in liver wound healing. But its? effect is important in the early stages of hepatocarsinogenesis. In a patient with complete cirrhosis or HCC greater than 3 cm anti- TGFßR strategies will not be useful alone. Combined therapies should be used in advanced cirrhosis and HCC. SSTR-1 is not an important mediator in hepatocarcinogenesis by itself. But it is an important component of growth inhibitor mechanisms. So we need more and wide studies to show all SSTRs and their analogues? effects on hepatocarcinogenesis.