Annelere doğum öncesinde verilen yenidoğan bakımı ile ilgili eğitimin doğum öncesi ve sonrasında değerlendirilmesi
This evaluation which is given to the pregnant about newborn care education
- Tez No: 195549
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RANA YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma primipar annelere gebeliğin son trimestrinde yenidoğan bakımına yönelik verilen eğitimin doğum sonrasında etkililiğinin belirlenmesi amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma 01.11 2005?01.04.2006 tarihleri arasında araştırmayı kabul eden 101 primipar anneyi kapsamaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS for Windows 11,5 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Mc-Nemar, Wilcoxon ve Kruskall-Wallis testleri kullanılmış, değişkenler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon ile test edilmiştir. Araştırma kapsamına giren primipar annelerin %66,3'ü 18-25 yaş aralığında, %54.5'i lise mezunu ve %79,2'si çalışmamaktadır. Eşlerin %53,5'i lise mezunu, %100'ü çalışmaktai, bunlardan %66'sı işçidir ve %72,3'ünün geliri giderine eştir. Annelerin %66,3'ü 1-2 yıllık evli, %68,3'nün en uzun süre yaşadığı yer kenttir ve % 86,5'i eşinin ailesi ile birlikte yaşamaktadır. Annelerin tamamına yakını (%95.0) isteyerek gebe kalmıştır ve %64.3'ü gebeliğini 2-4 haftalık iken öğrenmiştir. Annelerin önemli bir kısmının (%91.1) bebek bakımı ile ilgili bilgiye gereksinimi olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan annelerin tamamına yakını (%93) doğum öncesi dönemde kontrole gitmiştir. Kontrole giden annelerin %86,2'si ayda bir kez kontrole gitmiştir. Çalışmada doğum öncesi annelerin önemli bir kısmı (%91.1) yenidoğan bakımı konusunda bilgiye gereksinim duyduklarını belirtmişlerdir. Annelere doğum öncesinde yenidoğan bakımı ile ilgili verilen eğitimin doğum sonrasında oldukça etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study for the purpose of determining the effectiveness of newborn care education given to primipara mothers in the last trimester of pregnancy after childbirth. The research was conducted between 01.11.2005 ? 01.04.2006 with 101 primipara mothers who agreed to participate in the research. A questionnaire prepared by the researcher was used for data collection. Data obtained in the research were analyzed using the SPSS for Windows 11.5 Mc- Nemar, Wilcoxon and Kruskall-Wallis statistical tests were used. Pearson Correlation have been used to test for relationships between the variables. It was determined that 66.3% of the primipara mothers in the research were between 18-25 years old, 54.5% were high school graduates and 79.2% did not work outside the home. Of their husbands, 53.5% were high school graduates, 99% were employed, 66% were laborers and 72.3% had balanced income and expenses. Of the mothers 66.3% had been married for one to two years, the longest place of residence for 68.3% was the city, and 86.5% lived together with their husband's family. Nearly all (95%) of the mothers had become pregnant by choice and 64.3% had learned about their pregnancy in its second-fourth week. A significant percentage of the mothers (91.1%) had a need for information about infant care. Almost all (93%) of the mothers participating in the research had gone for prenatal visits. Of those who went for prenatal checks 86.2% went once a month. It was determined that mothers did not have enough information about newborn care in the prenatal period. The infant care education given to mothers in the prenatal period was very effective after childbirth.