Er ve erbaşların aile planlaması ile ilgili bilgilerinin eğitim öncesi ve sonrası değerlendirilmesi
Family planing knowledge of soldiers before and after the training
  1. Tez No: 195551
  2. Yazar: ASİYE ÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Family Planning, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Üreme saglıgı ve aile planlaması alanında son 20 yılda Türkiye'de gerçeklestirilen egitim ve hizmet uygulamaları, ülke kalkınması ve toplumsal gelisim açısından önemli kazanımlara yol açmıstır. Bu kazanımların sürekliligi,erkeklerin üreme saglıgı konusunda dogru bilgilerle donatılmalarına baglıdır. Bu çalısma, erlerin aile planlaması konusu ile ilgili bilgilerinin egitim öncesi ve sonrası degerlendirilmesi amacıyla yapılmıstır. Çalısmada, erlerin tanıtıcı özellikleri hazırlanan anket formu ile toplandıktan sonra ön-test soru formu uygulanmıs, bir hafta sonra erlere 2 gün süre ile günde 4 saat planlı egitim verilmis, egitim sonrası son-test ile bilgi düzeylerindeki degisim degerlendirilmistir. Arastırma kapsamına alınan 40 er ve erbasın; % 87.5'i bekardır, % 87.5'i 20-26 yaslarında, % 37.5'inin ortaögretim, % 62.5'inin lise ve üzeri egitime sahiplerdir. Bu çalısma, erlerin AP yöntemlerine iliskin bilgilerinin eksik oldugunu göstermistir. Erlere egitim verildikten sonra bilgi puanlarında önemli derecede bir artıs gözlenmistir ve bu artıs istatistiksel olarak da anlamlı bulunmustur (p= 0.0001). Ön-test bilgi puan ortalamasının 20.0 puan üzerinden, 7.05±3.05, son-test bilgi puan ortalamasının 16.4±2.8 oldugu saptanmıstır. Egitim sırasında, görsel-isitsel araçlarla desteklenmis interaktif egitim yöntemlerinin kullanılması ve konunun gençleri ilgilendiren bir konu olması bilgi artısını saglamıstır. Üreme saglıgı hizmet sunum biriminde agırlıklı olarak yer alan ebe ve hemsirelerin, erkeklere yönelik planlı ve etkili AP egitim hizmeti vermeleri, erkeklerde sorumlu cinsel davranıs örüntülerinin gelismesine katkısının yanı sıra ülkemizin önemli sorunlarından olan; asırı dogurganlıgın, anne ve bebek ölümlerinin, istenmeyen gebeliklerin azalmasını da saglayacaktır.
Özet (Çeviri)
Service applications and education events about for reproductive health and family planning for last twenty years in Turkey is caused important gains on country development and community improvment. Continuousness of this gains depends on equiping men with accurate information about reproductive health. In these study we measured `?family planing knowledge of soldiers before and after the training??. Before the pre-test personality of soldiers has collected, one week later soldiers were educated 8 hours in 2 days,after the training the soldiers have been appreciated about their knowledge by post-test. 40 soldiers who were in investigation 85.5 % were bachelor, 87.5 % 20-26 years old, 37.5% of secondary school, 62.5% of high school and university graduated. It was found the knowledge increase after the training. The increase was found statistically significant (p=0,0001) scores of knowledge related to pre-test family planning was 7.05 ±3.05 and related to post-test family planning was 16.4±2.8. During the training ,using interactive training methods which supported with optic and visual tools and the interest of young people caused to knowledge increase. Giving planned and effective family planning education to men by midwife and nurse who work for reproductive health causes growing men?s responsible sexual behavour, beside decreaseing of excessive fecundity,maternal and chıld deaths and unwanted pregnancies