Non-Hodgkin Lenfomalı olgularda p15INK4B promotör bölgesindeki DNA metilasyonunun araştırılması
The searching of DNA methylation in the region of p15INK4B promotor in the cases with Non-Hodgkin Lymphoma
- Tez No: 195552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
DNA'nın metilasyonu, memeli hücrelerinde gen ekspresyonunun kontrolünde önemli rol oynayan yaygın epigenetik bir modifikasyondur. Aberant DNA metilasyonu, CpG adacıkları olarak adlandırılan bölgelerde CpG dinükleotidlerindeki sitozinlerde gözlenir.Genlerin promotör bölgelerindeki DNA metilasyonu tümör supressör genlerin inaktivasyonunun esas mekanizması olarak ortaya çıkmaktadır. CpG adacıklarının aberant metilasyonu gen ekspresyonunun kaybı ile korelasyon göstermektedir. DNA metilasyonu, kanserin başlangıcı ve gelişimi ile ilişkili önemli bir moleküler markır olarak büyük bir potansiyel göstermektedir.Aberant promoter metilasyon farklı malignant hastalıklarda çeşitli genlerde tanımlanmıştır. Siklin bağımlı kinaz inhibitör (CDKI) geni p15INK4B, genetik değişimlerle sıklıkla inaktive edilmektedir. p15INK4B geninin inaktivasyonu hücre siklus kontrol kaybı ve tümör hücrelerinin aberant proliferasyonu ile ilişkilidir. Bu inaktivasyon farklı hematolojik malignansilerde gerçekleşen bir olay olarak görülmektedir.Bu çalışmada, 40'ı erkek ve 22'si kadın olmak üzere toplam 62 Non-Hodgkin lenfomalı hasta ve 36 erkek, 4 kadın olmak üzere 40 kontrol grubuna ait kan örneklerinde p15INK4B geninin promotör bölgesindeki muhtemel metilasyon durumu araştırılmıştır. Çalışmada metilasyon spesifik polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi kullanılmış ve hastaların % 16'sında hipermetilasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The methylation of DNA is a common epigenetic modification that can play an important role in the control of gene expression in mammalian cells. Aberrant methylation of DNA is observed at cytosines within a CpG dinucleotide in the regions called CpG islands.DNA methylation of the promoter region of genes has emerged as the major mechanism of inactivation of tumor suppressor genes. Aberrant methylation of the CpG island genes has been correlated with loss of gene expression. DNA methylation shows a great potential as an important molecular marker related to beginning and developing process of cancer.Aberrant promoter methylation has been described for several genes in various malignant diseases. Cyclin-dependent kinase inhibitor (CDKI) gene p15INK4B is frequently inactivated by genetic alterations. Inactivation of the p15INK4B gene is associated with loss of cell cycle control and aberrant proliferation of tumor cells. This inactivation seems to be a frequent event in various haematological malignancies.In this study, 62 Non-Hodgkin lymphoma patients, 40 of whom are men and 22 of whom are women and the possible methylation situation in the promotor region of p15INK4B gene in the blood samples which belong to 40 control group, 36 of whom are men and 4 of whom are women, were studied. In the study, methylation specific chain reaction method was used and in the % 16 of the patients hypermethylation was found. In the patient with NHL, the frequency of DNA methylation was found statistically meaningful relative to the control group.