Küreselleşmenin spora etkileri
The influences of globalization on sport
  1. Tez No: 195553
  2. Yazar: RAHŞAN İNAL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Arastırmanın genel amacı küresellesmenin spora, ekonomik, siyasal, kültürel etkilerinin olup olmadıgını tespit etmek, etkileri sınıflandırarak sistematik hale getirmek, etkilerin açımlanması, sonuçların degerlendirilmesi ile küresellesme kavramının sporda edindigi yerin anlasılmasını saglamaktır. ?Küresellesmenin spora etkileri? baslıklı çalısmamız, Amerika'dan Birlesik Krallıga, Afrika'dan Türkiye'ye uzanan bir cografyayı kapsamaktadır. Arastırmamızda yöntem olarak küresellesme kavramının sporda edindigi yerin anlasılmasını saglamak amacıyla analitik çözümlemeler yapılmıstır. Küresellesmeyle birlikte 1980 öncesinde spor kulüpleri bütçesinde olmayan gelir ögeleri belirmektedir. Spor; medya ve sponsor firmalar arasında bir yerde ekonomik, siyasal, kültürel alanlarda payına düseni almaktadır. Spor emek göçü artmaktadır. Arastırmamız sonucunda küresellesmenin spora etkilerinin oldugu; küresellesmeden örneklem grubumuzdaki spor branslarının farklı oranlarda etkilendigi ve küresellesmenin gerçekte kapitalizmin kendisi oldugu görülmektedir. Küresellesmenin spor sloganlarından biri ?Sosyal devlet dısarı, sponsor firma içeri? biçimindedir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to find out whether globalization has economical, political, cultural influences on sport, and, if it has, to systematize these influences by classifying and explicating them. The evaluation of the results shall secure the understanding of the place which the concept of globalization occupies in sport activities. Our study entitled ?The Influences of Globalization on Sport? covers a geography ranging from the United States to the United Kingdom, and from African countries to Turkey. The method used is analytical, thus securing an understanding of the concept of globalization in sport. As a result of globalization, new factors of financial income of sport clubs have become apparent, which did not exist in their budgets before the 1980s. Sport, taking a place somewhere in between the information media and sponsor firms, receives its due share from within the economical, political and cultural spheres. Sport labor migration has been increasing. This study has the conclusion that globalization has influences on sport, that the sport branches in our sample groups are influenced at various ratios, and that globalization is in fact capitalism itself. One of the sport slogans of globalization runs: ?The social state out, the sponsor firm in?.