Testisin germ hücreli tümörlerinde LDH, LDH izoenzimleri, AFP ve HCG düzeyleri
Testisin germ hücreli tümörlerinde LDH, LDH izoenzimleri, AFP ve HCG düzeyleri
  1. Tez No: 411906
  2. Yazar: SERAP ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HİCRİ KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada amacımız germ hücre tümörlü hastalarda AFP ve HCG' den bağımsız olarak LDH —1 düzeyinin yüksekliğini göstererek LDH —1' in de bir tümör belirleyicisiolabileceğini belirtmekti. Testis tümörlü hasta grubumuzu seçerken bu hastalarda başka bir odaktan köken alan malinite,veya LDH izoenzim değerlerini etkileyebilecek kalp,karaciğer, kan hastalığı bulunmamasına dikkat ettik. 13 kişiden oluşan hasta grubumuzun yaş ortalaması 28.07 ± 10.60 olup, 20 kişiden oluşan yaş ortalaması 31.50 ± 4.86' dır. Hastalardan orşiektomi öncesinde aldığımız serumlarla çalışarak LDH izoenzimlerinin konsantrasyonlarını agar jel elektroforeziyle belirledik. Total LDH konsantrasyonlarını otoanalizörde çalışarak, sonuçları U/L üzerinden ifade ettik. AFP ve HCG konsantrasyonları solid fazlı, iki yönlü kemiluminesan immunometrik yöntemle çalışıp, AFP'yi IU/ml, HCG' yi ise mIU/ml üzerinden değerlendirdik. Yaptığımız çalışmada LDH-1 izoenzimini bir hasta dışında tüm hastalarda yüksek olarak bulduk. Total LDH düzeylerini13 kişilik hasta grubunun 10'unda, AFP veya HCG' yi de 10 hastada yüksek bulduk. Von Eyben ve arkadaşlarının yaptığı çalışmalarda olduğu gibi AFP ve HCG düzeyinin yüksekliği ile LDH-1 düzeyi arasında bir uyum bulamadık. Sonuç olarak testis tümörlü hastalarda AFP, HCG değeri yüksek bulunmasa bile LDH-1 düzeyi yüksek bulunduğu için, LDH-1'in bir tümör markır olarak değerlendirmeye alınmasının tanı ve tedavi açısından faydalı olacağını düşündük.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to demonstrate the discordance with the concentration of AFP and HCG with the elevated LDH-1 activity, and to indicate that LDH-1 can be a useful marker in patients with testicular germ cell tumors. The control group was consisted of the adults that they didn't have any other malignancy or cardiac, hepatic pathology. Mean age of 13 patients was 28.07 ± 10.60, the average of age of the reference group of 20 adults was 31.50 ± 4.86. We have studied the patients' serum taken before the orchiectomy and we have measured the lactate dehydrogenase isoenzymes' activity by electrophoretic method, total LDH concentrations by an analyzer, AFP and HCG concentrations with a solid phase, chemiluminescent enzyme immunoassay. Elevated levels of total LDH was found in 13 of 10 patients. We have observed abnormal levels of LHD-1 activity in 12 of 13 patients with advanced germ cell malignancy of the testis. We also demonstrate that elevated levels of LDH-1 was discordant with AFP and HCG like the previous studies. In conclusion, we find that LDH-1 is of value as a tumour marker in testis cancer of both seminoma and nonseminoma type. We advise regular monitoring of serum LDH-1, before and after orchiectomy.