Dobutamin stres ekokardiyografide iskemi varlığı ile stres sonrası serum kalp yağ asidi bağlayıcı protein düzeyi değişimi arasındaki ilişki
The relationship between serum heart fatty acid binding protein levels and dobutamine stress echocardiography
  1. Tez No: 195574
  2. Yazar: SİNAN AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Kalp yağ asidi bağlayıcı protein (KYABP) molekül ağırlığı düşük olan ve kardiyomiyositler ile iskelet adelesinde intrasitoplazmik alanda yoğun olarak bulunan bir proteindir. Stres sırasında oluşan geçici miyokard iskemisinde plazma KYABP seviyelerinde artma beklenebilir. Çalışmanın amacı Dobutamin Stres Ekokardiyografi (DSE) ile gösterilen miyokard iskemisinin serum KYABP düzeylerine etkisini değerlendirmektir. Yöntemler: Kararlı koroner arter hastalığı kliniği olan ve miyokard iskemisi açısından değerlendirilmek üzere DSE istenen ardışık 30 olgu (yaş ortalaması 54.9 ± 9.6 yıl , %53 erkek) çalışmaya alındı. Testten hemen önce ve testin sonlanmasının 1. saatinde alınan venöz kan örneklerinde KYABP düzeyleri ölçüldü. ve hastalar DSE pozitif (iskemik) ve DSE negatif (iskemik değil) olarak iki gruba ayrılarak değerlendirildi. İki grubun karşılık gelen bazal ve 1. saat HFABP değerleri karşılaştırıldı. İskeminin HFABP seviyeleri etkisini değerlendirmek için, her grubun bazal ve 1. saat değerleri kendi içinde karşılaştırıldı. Bulgular: DSE olguların 8'inde (% 27) pozitif, 22'sinde (% 73) negatif idi. DSE pozitif olan grup daha yaşlı idi ve geçirilmiş MI ve KABG operasyonu sıklığı daha yüksekti. Diğer demografik özellikler ve laboratuvar bulgularında iki grup arasında farklılık saptanmadı. Her iki grubun başlangıç KYABP düzeyleri benzerdi (1.66 ± 1.18'e karşılık 1.61 ± 0.77, p = 0.884 ). DSE den bir saat sonra alınan örneklerde KYABP düzeyleri DSE pozitif grupta anlamlı olarak yüksek saptandı (2.65 ± 1.34'e karşılık 1.85 ± 0.76, p = 0.048). Grupların başlangıç ve birinci saat KYABP düzeyleri kendi içlerinde değerlendirildiğinde DSE pozitif grupta 1. saatte anlamlı bir artış saptanırken (1.66 ± 1.18'e karşılık 2.65 ± 1.34, p = 0.004), DSE negatif grupta anlamlı bir artış saptanmadı (1.61 ± 0.77'e karşılık 1.85 ± 0.76, p = 0.066). Sonuç: Kararlı koroner arter hastalığı kliniği olan olgularda, DSE'de gösterilen iskemi varlığında 1 saat içerisinde serum KYABP düzeylerinde anlamlı artma saptanırken, benzer bulguya iskemi olmayan grupta rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
Background: Heart fatty acid binding protein (HFABP) is a low-molecular weight protein which is abundant in the intracytoplasmic space of myocytes and skeletal muscle. Its serum levels may be expected to increase in myocardial ischemia. The aim of this study was to evaluate the effect of myocardial ischemia induced by dobutamine stres echocardiography (DSE) on serum HFABP levels. Methods: Thirty consecutive patients (mean age 54.9 ± 9.6 years , 53 % male) with stable clinical coronary syndromes, who were ordered a DSE examination for the evaluation of myocardial ischemia made up the study population. Levels of HFABP were measured on venous blood samples obtained immediately before and 1 hour after completion of DSE. The patients were grouped into two as DSE positive (ischemia positive) and DSE negative (ischemia negative). The corresponing basal and 1-hour levels of HFABP were compared between the two groups. The effect of ischemia on HFABP levels were evaluated by comparing the basal and 1-hour levels of HFABP in each group by using within-group statistics. Results: DSE was positive in 8 (27 %) and, negative in 22 (73 %) patients. The clinical characteristics and laboratory findings of the two groups were similar except for a significantly higher age and a significantly more frequent history of myocardial infarction and coronary artery by-pass surgery in the DSE positive group. The basal HFABP levels were similar in the two groups (1.66 ± 1.18 vs. 1.61 ± 0.77, p = 0.884 ). The 1-hour HFABP level was significantly higher in the DSE positive group as compared to the DSE negative group (2.65 ± 1.34 vs.1.85 ± 0.76, p = 0.048). When the basal and 1-hour levels of HFABP were grouped within each group, the 1-hour HFABP rose significantly in the DSE positive group (1.66 ± 1.18 vs. 2.65 ± 1.34, p = 0.004), where it remained unchanged in the DSE negative group (1.61 ± 0.77 vs.1.85 ± 0.76, p = 0.066). Conclusion: Serum HFABP levels rose significantly at 1 hour in the presence of ischemia brought out by DSE in patients with stable clinical coronary syndromes. No such increase was evident in the absence of ischemia.