Deneysel olarak fibrosarkoma oluşturulan ratların serumlarında interlökin-6 ve tümör nekrosis faktör alfa düzeylerinin belirlenmesi
Levels of interleukin 6 and tumor necrosis factor alfa in serum from fibrosarcoma induced rats
- Tez No: 195641
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sitokinler vücutta değişik hücreler tarafından sentezlenen, multi fonksiyonel polipeptitlerdir. TNF-alfa ? doğal ve kazanılmış bağışıklık, hücre regülasyonu, farklılaşması ve apoptosis süreçlerinde önemli rollere sahip pleitropik bir sitokindir. IL-6 doğal ve kazanılmış bağışıklık, karsinoma ve B hücresiz leukimelerde çoğalmayı önleyici, değişik dokuların büyümesini, farklılaşmasını düzenleyen bir çok işleve sahiptir. Kanserlerde erken teşhis yanında prognozun tayini, hastanın yaşamını uzatmada ve daha uygun tedavi şekillerinin tespit edilmesinde büyük önem taşımaktadır. Çalışmada ratlarda deneysel olarak 3-metilkolantren ile oluşturulan fibrosarkomlarda IL-6 ve TNF-alfa ? düzeyleri belirlendi.Araştırmanın materyalini 16 adet 8 haftalık ağırlıkları 150?200 gram olan erkek Spraque Dawley türü rat oluşturdu. Ratlar her grupta 8 adet olmak üzere iki gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol, ikinci grup deneme grubunu oluşturdu. Hayvanlara tüm deney boyunca kuru pelet yem ve içme suyu adlibitium olarak verildi. Deneme süresi 150-210 gün sürdü. Deneme süresinin başında deneme grubundaki ratların boyun bölgelerinin dorsaline 0,25 ml susam yağında çözdürülen 0,2 mg 3-metilcholantren fibrosarkoma oluşturmak üzere deri altı yolla tek doz enjekte edildi. Kontrol grubuna ise tek doz 0,25 ml susam yağı deri altı yolla enjekte edildi. Deney süresi boyunca hayvanlar periyodik olarak kontrol edilip tümoral oluşum yönünden palpe edildi. Deney süresinin sonunda ratlara eter anestezisi altında kalbin atrium kısmından alınan kanlar santrifüj edilerek serumları ayırıldı. Hazırlanan serumlarda IL-6 ve TNF-alfa ? düzeylerine ?? , ELISA yöntemiyle BioSource firmasının kitleriyle bakıldı.Deneme grubundaki ratlarda serum IL-6 düzeyleri 67,85 ± 3,13 pg/ml, kontrol grubunda ise 38,45 ± 3,39 pg/ml olarak tespit edilmiş olup deneme grubundaki serum IL-6 düzeyinin kontrol grubuna göre 1,8 kat arttığı belirlendi. TNF-alfa ? düzeyleri ise deneme grubunda 53,35 ± 9,08 pg/ml, kontrol grubunda ise 26,42 ± 2,22 pg/ml olarak tespit edilmiş olup deneme grubundaki serum TNF-alfa düzeyinin kontrol grubuna göre 2 kat arttığı belirlendi.Elde edilen bulgular sonucunda, çalışma sonuçlarının, kanserin patognezinin aydınlatılması ve prognozu alanında yapılacak çalışmalara katkıda bulunacağı, kanısına varılmıştır.Anahtar kelimeler; Fibrosarkoma, IL-6, TNF-alfa ?
Özet (Çeviri)
Cytokines, produced by virtually all types of cells, are multifunctional polypeptide. TNF-alfa is a plethoric cytokine that has a major role in natural and acquired immune, cell regulation and differentiation and apoptosis. IL-6 has a lot of functions in natural and acquired immune, inhibit cell growth at carcinoma and leukemia without B cell, tissue?s growthing and differential. It is very important at the prognosis, survival, available therapy in cancer. In this study, serum IL-6 and TNF-alfa ? levels were investigated in fibrosarcoma induced by 3-methylcholantrene.Sixteen male Spraque Dawley rats were used in this study. They were 8 weeks old and the body weights of the rats were between 150-200 grams. Rats were allocated into two groups each containing 8 rats. During the experiment which took between 150-210 days depending on the apperance of tumor tissue. They were allowed free access to water and feed in order to induce fibrosarcoma in rats, at the beginning of the experiment animals were injected subcutaneously on the neck with 0,2 mg 3- methylcholantrene solved in 0,25 ml sesame oil. To find out weather any tumor tissue occurred animals were palpated daily. At the end of the experiment, the blood of animals was taken from atrium of the hearth under the ether anesthesia and than serum was prepared. Serum IL-6 and TNF-alfa ?? levels were analyzed using BioSource kits at ELISA.Serum IL-6 levels were found 67, 85 ± 3,13 pg/ml in experimental group, 38, 45 ± 3,39 pg/ml in control group. It was 1, 8 times higher than controls. Serum TNF-alfa ? levels were 53, 35 ± 9,08 pg/ml in experimental group, 26, 42 ± 2,22 pg/ml in control group. It was 2 times higher than controls.In the light of this finding ıt is thought that results of study are beneficial to understand pathogenesis and prognosis of cancer.Key words; Fibrocarcoma, IL-6, TNF-alfa ?