3-metilkolantren ile geliştirilen deneysel fibrosarkom üzerine magnezyumun koruyucu etkisi
  1. Tez No: 27489
  2. Yazar: GÜRSES ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN PATIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışma, 15 Temmuz 1992 ile 10 Mart 1993 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Araştırma Merkezi, Patoloji ve Biyokimya Anabilim dalları laboratuarlarında 50 Swiss albino rat üzerinde yapıldı. Ratlar üç gruba ayrıl dı A ve B grubundaki 20'şer rata kanserojen olarak 3-MC, susam yağında eritilerek subkütan uygulandı. A grubuna normal diet verilirken, B grubuna Mg2+ 'dan zengin diet verildi. Kontrol grubuna ise normal Mg içeren diyet ve subkütan olarak susam yağı verildi. Araştırma 32. haftada sonlandınldı. Bu süre içerisinde A grubunda 16, B gru bunda ise 10 ratta tümör geliştiği saptandı. B grubu serum ve doku Mg değerlerinin diğer grubların değerlerine göre daha yüksek olduğu tespit edildi. Ancak, B grubu serum, akciğer kas ve karaciğer dokusu Mg değerleri ile A grubunun değerleri ara sındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi (P0.05). B gru bu ile kontrol grubu kıyaslandığında, sadece B grubunun karaciğer dokusu Mg de ğerinin anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edildi (p0.05) Her üç grubun Hb değerleri arasında anlamlı bir farklılık olmamasına rağmen, B grubunda lökosit sayısının daha yüksek olduğu ve deney gruplarında kontrollere göre trombosit sayısının daha yüksek olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, bu çalışmada 3-MC İle oluşturulan deneysel fibrosarkom üzeri ne, Mg'un kısmen antikanserojen etki gösterdiği ve latent süreyi uzattığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out on 50 Swiss albino rats between 15 July 1992 and 10 March 1993 in the pathology and biochemistry laboratories at Erciyes University Medical Faculty. Rats were divided into three groups. Carsinogen, 3-MC was dissol ved in sesame oil, injected subcutaneously to the rats in group A and B each contai ning 20 rats. Rats in group A were fed on a pellet diet. In the other case rats in gro up B were fed on a magnesium supplemented diet. Rats in the control group were fed in the same way as rats in group A. Only sesame oil was injected subcutaneo usly to rats in this group. The research was completed in 32 weeks. During this period.fibrosarcoma was developed inl6 rats in group A and 10 rats in group B. Serum and tissue magnesi um levels of the rats in group B were higher than of rats in the other two groups. Comparing to the group A,group B serum,lung, muscle, and liver magnesium levels were statistically different (p0.05). When we compared gro up B with the control group, only the liver magnesium level was statistically high. The kidney and liver magnesium levels of group A were higher than of the control50 group but the difference between them was not statistically important (p>0.05). There were no statistical differences between the mean hemoglobin values of the three groups.