Ooferektomize ratlarda stronsiyum ranelat, raloksifen ve mizoprostolün kemik mineral dansitesi üzerine etkileri
Effects of strontium ranelate, raloxifene and misoprostol on bone mineral density of ovariectomized rats
- Tez No: 195644
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY KILIÇ OKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada postmenopozal osteoporoz tedavisinde kullanılan stronsiyum ranelat, raloksifen ve mizoprostolün ooferektomize ratlarda kemik mineral dansitesi üzerine etkilerini araştırdık. Çalışmamızda 60 adet dişi Sprague-Dawley rat rastgele SR, MİZO, RAL, SHAM, DS ve OVX olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Ratlara laparotomi uygulanarak bilateral ooferektomi yapıldı SHAM grubuna ooferektomi uygulanmadı. Operasyondan 3 gün sonra başlayarak SR grubuna 1800 mg/kg/gün stronsiyum ranelat, MİZO grubuna 200 ?g/kg/gün mizoprostol, RAL grubuna 3 mg/kg/gün raloksifen ve DS grubuna 1'er cc distile su mideye gavaj yoluyla uygulandı. 8 hafta sonra bütün grupların kemik mineral dansite ölçümleri yapıldı. Sonuçlar değerlendirildiğinde SHAM grubunun femur dansitesi OVX grubunun dansitesinden anlamlı derecede yüksek bulundu. SR grubunun femur dansitesi OVX ve DS grubunun femur dansitesine göre anlamlı derecede yüksek (p=0,001) ve SHAM grubunun dansitesiyle benzer olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
We aimed to study the effects of strontium ranelate, raloxifene and misoprostol on bone mineral density of ovariectomized rats. Sixty female Sprague-Dawley rats were randomly divided into six groups: SR, MİZO, RAL, SHAM, DS and OVX. The rats were operated and all of them except SHAM rats were subjected to bilateral ovariectomy. Three days after surgery, SR rats were treated with 1800 mg/kg/day strontium ranelate, MİZO rats were treated with 200 ?g/kg/day misoprostol, RAL rats were treated with 3 mg/kg/day raloxifene and DS rats were treated with vehicle (1 cc of distilled water). Treatment was administered by gavage. After 8 weeks bone mineral density measurements were performed. As a result SHAM group femur density was significantly higher than OVX group. SR group femur density was significantly higher than OVX and DS groups (p=0.001) and there was no difference between femur density of SR and SHAM groups. There was no difference among femur density of MİZO, RAL, DS and OVX groups (p>0.05) .