Açık kalp cerrahisinde postoperatif hipoalbuminemi
Postaperative hypoalbuminemia in open heart surgery
- Tez No: 195650
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜMER ULUS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Kardiyopulmoner bypass sırasında hemodilüsyona ve artmış vasküler geçirgenliğe bağlı olarak serum albumin düzeylerinde azalma görülür. Bu da kolloidal onkotik basıncın azalmasına ve intersitisyel alana sıvı kaçmasına neden olur. Serum albumin düzeylerindeki azalmaya bağlı olarak birçok sistemde etkilenmeler görülür. Bu çalışmada açık kalp cerrahisi uygulanan yaşları 2-24 ay arasında değişen 30 pediatrik hastada postoperatif, preoperatif hipoalbuminemi ve pulmoner sistem üzerine klinik etkileri araştırılmıştır. Serum albumin düzeylerinin kardiyopulmoner bypass sonrası azaldığı tespit edilmiştir. Pulmoner sistem üzerine etkileri için pulmoner enfeksiyon ve mekanik ventilatörde kalma sürelerine bakılmıştır. Postoperatif 1,3,5,7,9. günlerde serum albumin düzeylerinin azaldığı ve mekanik ventilatörde kalma süresinin arttığı saptanmıştır. Postoperatif ve preoperatif hipoalbuminemi pulmoner enfeksiyon oluşumunu arttırmakta ve tüm bu faktörlerin açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda mekanik ventilatörde kalma süresinin uzamasına yol açtığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
During cardiopulmonary bypass, serum albumin levels show a decrease due to hemodilution and increased vascular permeability; and this leads to a reduction in colloidal oncotic pressure, and to a fluid leakage into the interstitial space. Due to the decrease in serum albumin levels, multiple systems are affected. Preoperative and postoperative hypoalbuminemia, and its clinical effects on the pulmonary system were investigated in this study including 30 pediatric patients between 2-24 months who have undergone open heart surgery. Decrease was found in serum albumin levels following cardiopulmonary bypass. In the assessment of pulmonary effects, pulmonary infection and duration of mechanical ventilation were taken into account. Postoperative on 1st, 3rd, 5th, 7th, and 9th day, decrease was determined in serum albumin levels and the duration of mechanical ventilation was prolonged. Preoperative and postoperative hypoalbuminemia enhanced the formation of pulmonary infection, and all these factors lead to prolonged mechanical ventilation in patients who have undergone open heart surgery.