Miyokard infarktüsü geçirmiş hastaların yasam kalitesi ve hemsirelik bakımının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 195683
  2. Yazar: SEVİL OLGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Arastırma miyokard infarktüsü geçirmis hastaların yasam kalitesini belirlemekve hemsirelerin verdigi bakımın yasam kalitesine olan etkisini incelemek amacı iletanımlayıcı olarak planlanmıs ve uygulanmıstır.Arastırma, Aydın Devlet Hastanesi ve Adnan Menderes ÜniversitesiHastanesi'nin Koroner Yogun Bakım Üniteleri ve Dahiliye Kliniklerinde yapılmıstır.Arastırmanın evren ve örneklemini 14 Nisan?30 Temmuz 2005 tarihleri arasında AydınDevlet Hastanesi ve Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Koroner Yogun BakımÜnitesi ve Dahiliye Kliniklerinde tedavi gören Miyokard nfarktüsü geçirmis hastalar(n=75) olusturmustur.Verilerin toplanmasında sosyo-demografik özellikleri içeren anket formu,YasamKalitesi Kardiyak Versiyon III Skalası ve hastaların hemsirelik bakım yeterliliginidegerlendirme formu kullanılmıstır.Veriler SPSS 10.00 for Windows paket programı kullanılarakdegerlendirilmistir. Verilerin analizinde; Independent-Samples T-test, Mann-Whitney Utesti ve tanımlayıcı istatistikler (sayı-yüzde) kullanılmıstır.Bu arastırmadan elde edilen bulgular sonucunda; hastaların yas ortalamasının60, çogunlugunun erkek ve evli bireyler oldugu saptanmıstır. Hastaların yasamkalitesini etkileyen faktörler arasında; medeni durum, gelir durumu, aile içindekikonum, hastaneye yatıs sayısı, MI geçirmelerini yasam sekillerine baglama durumu, MIhakkında bilgiye sahip olma durumu, taburculuk sonrası evde bakım uygulamaları yeralmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research, has been planned and implementation for discripting quality oflife and affect on quality of life with MI patients.The research has been done in Coronary Intensive Care Units and MedicalClinics in Aydın Goverment Hospital and Adnan Menderes Universty Hospital. MIpatients who have been occured the universe and sample of Coronary Intensive CareUnits and Medical Clinics, who applied to these clinics date of 14 April- 30 July 2005(n=75).The data were collected by using questionnare which includes sociodemographicsof patients and Quality of Life Cardiac Version III Scale and evulatingform with related nursing care questionnare.The data evaluated on computer with SPSS 10.00 pacget programme. In thestatistical analyses Independent-Samples T-test, Mann-Whitney U test and percentagetests were used.The results of this study as follows; the mean-age was of the patients 60 ages,the most of the patients were male and married were determined. Among the effectivefactors quality of life; marriage statu, income statu, family statu, the number ofhospitalization, the case of relationship between MI and home care after left hospitalwere determined.