Kemoterapi uygulanan akciğer kanserli hastalarda tedaviye yanıtın, yan etkilerin, yaşam kalitesinin ve yaşam süresinin değerlendirilmesi
Evaluation of treatment response, side effects, quality of life and survival in lung cancer patients who were given chemotherapy
- Tez No: 195687
- Danışmanlar: PROF. OSMAN NURİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Akciğer kanseri Dünya'da ve Türkiye'de en sık görülen kanser türlerinden biri olup mortalitesi çok yüksektir. Tanı ve tedavisindeki tüm gelişmelere rağmen sağkalımda çok fazla artış saptanamamıştır. Bu çalışmanın amacı kemoterapi uygulanan akciğer kanserli hastalarda tedaviye yanıtın, yan etkilerin, yaşam kalitesinin ve yaşam süresinin değerlendirilmesi ve hasta ve kanser cevabı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Mart 2004-Eylül 2006 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde akciğer kanseri tanısı alan ve kemoterapi endikasyonu olan 166 hasta çalışmaya alındı. Çalışma prospektif gözlem çalışması olarak planlandı. Hastaların tedavi yanıtı, kemoterapi sonrası oluşan yan etkileri ve sağkalım süreleri gözlendi. Yaşam kaliteleri her kür öncesi Akciğer Kanseri Semptom Skalası ile değerlendirildi.Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde ortalama yaşam süresi 315.6 ± 25.1, küçük hücreli akciğer kanserinde 414.8 ± 58.8 gün olarak bulundu (p>0.05). Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde evre 3A'da sağkalımın (633.5 ± 102.8 gün) evre 3B (280.2 ± 34.6 gün) ve evre 4'e (283.9 ± 28.7 gün) göre anlamlı olarak daha iyi olduğu, küçük hücreli akciğer kanserinde sınırlı hastalıkta (550.9 ± 117.1 gün) yaygın hastalığa (322.2 ± 46.1 gün) göre sağkalımın anlamlı daha iyi olduğu saptandı (p0.05)Düşük Karnofsky Performans skoru olanlarda ve ileri evre hastalarda yaşam kalitesi skorları daha kötü idi. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde kemoterapinin yaşam kalitesi üzerine olumlu bir etkisi gösterilemedi. Küçük hücreli akciğer kanserinde ise kemoterapinin yaşam kalitesi üzerine olumlu etkisinin olduğu ve özellikle 2. kür kemoterapi sonrası yaşam kalitesinde iyileşmeler ortaya çıktığı saptandı.Alopesi, halsizlik, bulantı-kusma, konstipasyon en sık görülen yan etkilerdi.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common cancer in the world and Turkey and has a high mortality rate. In spite of developments in the diagnosis and treatment of lung cancer, survival stay unchanged. The aim of this study was to evaluate the treatment response, side effects, quality of life and survival in lung cancer patients and establish the relationship between patient and cancer response.166 lung cancer patients who were given chemotherapy in Trakya University Chest Department between March 2004-September 2006 were enrolled into the study. This study designed as prospective observational study. Patients? treatment response, side effects after chemotherapy and survival time were observed. Quality of life were analyzed with Lung Cancer Symptom Scale before each course.Average survival time was 315.6 ± 25.1 days in non small cell lung cancer, 414.8 ± 58.8 days in small cell lung cancer (p>0.05). A highly significant better survival was observed in stage 3A patients (633.5 ± 102.8 days) compared with stage 3B (280.2 ± 34.6 days) and stage 4 (283.9 ± 28.7 days) in non-small cell lung cancer and in limited disease of small cell lung cancer (550.9 ± 117.1 days) compared with common disease (322.2 ± 46.1 days) (p0.05).A worse quality of life scores determined in patients with low Karnofsky Performance status and advanced disease. We could not demonstrate the improvement in quality of life with chemotherapy in non-small cell lung cancer. But in small cell lung cancer significant improvement in quality of life was shown especially after second course chemotherapy.Common side effects of chemotherapy were alopecia, asthenia, nausea-vomiting and constipation. Low levels of hemoglobin and albumin, high levels of alkalen phosphatase, poor performance status and quality of life scores were determined as prognostic factors on survival.Avarage survival time was same in patients who were given ?4 (394.2 ± 55.0) and >4 (397.5 ± 41.4) course chemotherapy in non small cell lung cancer (p>0.05).Patients with complete response stayed in hospital 10% of their survival time while patients with progressive disease stayed in hospital 20% (p4 course chemotherapy didn?t improve survival in non small cell lung cancer, cancer stage and cancer response of chemotherapy had a close relationship between survival.