İleri evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri seyrinde tedavi öncesi açlık glukoz düzeyinin prognostik etkisi var mıdır?
- Tez No: 870976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KÖMÜRCÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Diyabet ve bozulmuş açlık glukozunun yarattığı hiperglisemi ve indirekt etkileri olan hiperinsülinemi, artmış IGF-I in kanser hücre proliferasyonu ve yayılımında kolaylaştırıcı etkisi vardır. Bu nedenle glukoz metabolizma hastalığı olan kişilerde kanser seyri olmayanlara göre daha kötü prognozda seyredebilir. Bozulmuş glukoz metabolizması ve yüksek kan açlık şeker düzeyleri, akciğer kanseri tedavisinde yanıtsızlığa ve erken nükse yol açarak kötü prognostik etki yapabilir. Çalışmamızda ileri evre (Evre 4) Küçük Hücreli Dışı Akciğer kanserli olgularda tedavi öncesi diyabet ve bozulmuş açlık glukozunun hastalığın prognozu ile ilişkisini araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif kohort çalışması olarak planlanmış olup, Şubat 2015-Şubat 2020 tarihleri arasında, Küçük hücreli dışı Akciğer kanseri tanısı ile İzmir SBÜ Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Klinikleri' ne başvuran 624 hastanın dosya verileri retrospektif olarak taranmış olup, 352 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar, tedavi öncesi açlık glukoz değerine göre 3 gruba ayrılmıştır. Bu gruplar; tedavi öncesi açlık kan şekeri düzeyi normal olan hastalar (
Özet (Çeviri)
Aim: Lung cancer is one of the world's most common and mortal cancers. Hyperglycemia is caused by diabetes and impaired fasting glucose and their indirect impact on hyperinsulinemia; increased IGF-1 facilitates cancer cell proliferation and spread. Therefore, cancer has a poorer prognosis in individuals with glucose metabolism disorder than those without. Impaired glucose metabolism and increased fasting blood glucose levels may lead to poor prognosis by causing unresponsiveness and early recurrence in treating lung cancer. Our study aims to investigate the relationship between pre-treatment diabetes and impaired fasting glucose and the prognosis of the disease in patients with advanced stage (Stage 4) non-small cell lung cancer. Material and Method: A retrospective cohort study was conducted based on the assessment of the data of 624 patients who were diagnosed with non-small cell lung cancer at Izmir Health Sciences University Dr Suat Seren Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital between February 2015-February 2020 and 352 of them included to the study. The patients were divided into three groups according to the fasting blood glucose value before treatment. These groups are defined as; patients with average pre-treatment fasting blood glucose (