Küçük hücreli dışı akciğer kanserli olgularda radyoterapiye yanıt ile serum VEGF ve GM-CSF düzeyleri arasındaki ilişki
Non-small cell lung cancer patients with radiation response of serum VEGF and GM-CSF levels between
  1. Tez No: 248794
  2. Yazar: EYLEM ODABAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. DENİZ MEYDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde serum vasküler endoteliel gelişim faktörü ve granülosit-makrofaj koloni stimülan faktör düzeyleri, radyoterapiyle değişimi, hasta, tümör ve tedaviye ait parametrelerle ilişkisi ve sağkalıma etkisinin araştırılması.Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Mayıs 2007-Ekim 2009 tarihleri arasında küçük hücreli dışı akciğer kanserli, 18 yaşından büyük, Karnofsky performans skoru %70 ve üzerinde, ikincil malignensisi olmayan, pnömoni bulguları taşımayan, medikal inoperabl Evre IIB, rezeke edilemeyen IIIA ve IIIB 30 hasta dahil edildi. Hastaların 18 (%60)'i skuamöz, 8 (% 26.7)'i adenokarsinom, 2 (% 6.7)'si bronkoalveoler karsinom, 1 (% 3.3)'i karsinosarkom, 1 (% 3.3)'i alt tip belirlenemeyen histolojiliydi. Bir hastaya eşzamanlı kemoradyoterapi, 12 hastaya radyoterapi, 17 hastaya kemoterapi sonrası radyoterapi uygulandı. Uygulanan radyoterapi dozu medyan 47.7Gy idi (42-64.8). Radyoterapi öncesi, sonrası ve üçüncü ayda serum vasküler endoteliel gelişim faktörü (VEGF) ve serum granülosit-makrofaj koloni stümülan faktör (GM-CSF) düzeyleri ölçüldü. Yaş (
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the parameter relations and effects on the survival of serum Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF), and granulocyte ? monocyte colony stimulating factor (G-CSF) levels, radiotherapy induced alteration, patient?s condition, tumour and treatment in non small cell lung cancer cases.Materials and Method: 30 patients presenting with non small cell lung cancer (NSCLC), and over 18 years old, and of whom Karnofsky Performance Score was 70 % and more, and without secondary malignancy, and pneumonia symptoms, and who presented with the disease which was medically inoperable in stage IIB and unresectable IIIA and IIIB participated in our study between May 2007 and October 2009. 18 of these patients (60 %) presented with SCC (squamous cell carcinoma), and 8 (26.7 %) with adenocarcinoma, and 2 (6.7 %) with bronchoalveolar carcinoma, and 1 (3.3 %) with carcinosarcoma and 1 (3.3 %) with a subtype which is not exactly determined and defined. Sequential chemoradiotherapy was applied to one patient, and 12 patients received radiotherapy and 17 patients received radiotherapy after chemotherapy. The median dose of radiotherapy was 47.7Gy (42-64.8). VEGF and serum GM ? CSF levels were measured before and after the radiotherapy and in the third month following the radiotherapy. The relations among age (