Kronik tonsillitli olgular ile normal olgularda kan selenyum ve glutatyon peroksidaz düzeylerinin karşılaştırılması
The comparement of blood selenium and glutathione peroxidase levels between normal and cases with chronic tonsillitis
  1. Tez No: 195704
  2. Yazar: CEM KASTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETEser elementler insan yaşamı için vazgeçilmez öneme sahip olan maddeler olup, metabolizmadaki çok sayıda reaksiyonda önemli görevlere sahiptir. Metabolik işlemler sırasında doğal olarak serbest radikaller oluşmaktadır. Bu oksidan moleküllerin organizmaya zarar vermelerini önleyici mekanizma antioksidanlar tarafından sağlanmaktadır. Oksidan-antioksidan sistem, organizmada denge halinde bulunmaktadır. Bu dengenin oksidanlar lehine bozulması doku hasarı için neden oluşturmakta olup, akut ve kronik enfeksiyonların oluşumunda önemli bir etken olduğu düşünülmektedir. Glutatyon peroksidaz antioksidan enzimlerden biri olup selenyum içermektedir.Çalışmamıza Ocak 2005 ile Aralık 2006 arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniği'ne sık boğaz enfeksiyonu, horlama gibi yakınmalarla başvuran ve kronik tonsillit tanısıyla ameliyat edilen 53 olgu ile 51 sağlıklı çocuk alındı. Hasta ve kontrol grubunu oluşturan çocukların yaşları 3 ile 13 arasındaydı. Olguların ortalama kan Se düzeyleri hasta grubunda 60,4 µg/dl, kontrol grubunda 78,7 µg/dl idi. Ortalama kan GSH-Px düzeyleri ise hasta grubunda 7,0 U/g hb, kontrol grubunda 23,1U/g hb idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe trace elements are very important for human life and have important roles in many reactions in the metabolism. Free radicals are naturally formed during metabolic activity. The mechanism that prevents these oxidant molecules to damage the organism is provided by antioxidants. Oxidant-antioxidant mechanisms are balanced in the organism. Increased products of these oxidants that cause tissue damage, is an important factor in the occurrence of acute and chronic enfections. Glutathione peroxidase that contains selenium is one of the antioxidant enzymes.Our study included 53 cases whom admitted to Kahramanmaraş Sutcu Imam University Faculty of Medicine, Clinic of Otolaryngology from January 2005 through December 2006 with complaints of recurrent throat infections, snoring and operated with diagnosis of chronic tonsillitis and 51 healthy chidren. The children in both groups ranging in age from 3 to 13. The mean blood Se levels in patients and control groups were 60,4 µg/dl and 78,7 µg/dl respectively. The mean blood GSH-Px levels in patients and control groups were 7,0 U/g hb and 23,1U/g hb respectively.