Kronik tonsillitli hastalarda tonsil dokusunda yüzeyel flora ile derin floranın mikrobiyolojik olarak değerlendirilmesi
Comparison of superficial and deep microflora of tonsils in patients with chronic tonsillitis
- Tez No: 40438
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİRSEL ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
55 ÖZET Çalışmamızda.tonsilla palatinanın yüzeyel ve derin bakteriyel florasını belirleyerek aralarında bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla A.Ü. Tıp Fakültesi K.B.B ABD polikliniğine Aralık 1992 ile Mayıs 1994 tarihleri arasında başvuran ve yapılan muayene sonucunda Kronik tonsillit tanısı konarak tonsillektomi yapılan 84 hastanın serolojik ve tonsillerinin mikrobiyolojik incelenmesi, A.Ü. Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda yapılmıştır. Olgularda önce yüzeyel kültür alınmış, serolojik inceleme yapılmıştır, tonsillektomi ile çıkarılan tonsil önce taşıma besiyerine alınmış.sonra steril şartlarda kesilerek parankiminden alınan doku örneği homojenize edilerek özel besi yerlerine ekim yapılmıştır.24-48 saat içinde üreyen bakteriler belirlenmiş ve tiplendirilerek tonsillin yüzeyel ve derin florası ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın sonucunda tonsilin yüzeyi ve parankiminde ayrı bakteriyel floralar olduğu, bunlar arasındaki farklılığın % 35' e kadar çıktığı.florada ensık görülen bakterilerin A grubu beta hemolitik Streptococcus, S. aureus ve S.pneumoniae'nin olduğu yüzeyel kültürü NBF olan olguların parankim kültürlerinde çok büyük oranda patojen bakteri ürediği belirlendi. Serolojik olarak ASO titresinin yüksek olduğu olguların büyük bir bölümünde kültürlerde A grubu beta hemolitik Streptococcus izole edildiği.az bir kısmında ise bakteri izole edilemediği görüldü. Çalışmamızdan elde edilen bulgular yerli ve yabancı yayınlarla karşılaştırıldı. Anahtar Kelimeler : Tonsillit, Yüzey Flora, Derin Flora, ASO, CRP, RF
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Comparison of superficial and deep microflora of tonsils in patients with chronic tonsillitis In this article specimens, both the surface and the core of the tonsils from 84 patients with recurrent tonsillitis were cultured to determine the correlation of both microflora. Patients were admitted to the Departement of Otorhinolaryngology of İbn-i Sina Hospital, University of Ankara, for elective tonsillectomy between December 1992 and May 1994. Previously a tonsillar swab and blood sample were taken for surface culture and serological examinations. After the excision of the tonsils, the specimens were placed in a transport medium and brought to laboratory to homogenised and cultured. The specimens were identified with conventional methods. By this technique the surface and the deep flora of tonsils was determined and it is found that the difference between the two flora was about %35 while the correlation was %65. The organisms most frequently isolated were group A beta hemolytic streptococcus, S. aureus and pneumococcus. Though, In 31 cases the surface culture was normal thorat flora, we found pathogen strains in tonsil core in 27 of them. Group A beta hemolytic streptococci was isolated in most of the patients with high ASO titration. KEY WORDS: Tonsillitis, Deep flora, Superficial flora, ASO, CRP, RF