Prematüre bebeklerde transfüzyon öncesi ve transfüzyon sonrası NO, VEGF, IGF-1, IGFBP-3 düzeyleri ve prematüre retinopatisi üzerine etkileri
Pre and post transfusion NO, VEGF ve IGF-1, IGFBP-3 levels in premature infants and their effects on premature retinopathy
  1. Tez No: 195717
  2. Yazar: DAVUT BOZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ERGENEKON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ROP tüm tarama programlarına ve tedavi alanında gelismelere ragmenprematüre bebeklerin önemli bir körlük sorunu olarak yerini korumaktadır. Gelisimimultifaktöriel olan ROP için ilk tanımlandıgı 1942 yılından günümüze kadar birçokneden suçlanmıstır. Bunlardan bir tanesi de eritrosit transfüzyonu olup ROPolusumundaki etkisi tam olarak aydınlatılabilmis degildir.Eritrosit transfüzyonunun ROP gelisimine etkisinin oksidatif stres ve her eritrosittransfüzyonu ile bebeklerde artan demir yüküne baglı serbest radikaller yolu ileoldugu iddia edilmis ancak tam olarak aydınlatılamamıstır. Diger taraftan simdiyekadar ROP üzerine etkili oldugu bilinen ve sentez asamaları kan oksijen düzeyindenetkilenen mediatörler olan NO, VEGF, IGF?1, IGFBP?3' ün eritrosit transfüzyonu iledüzeylerinin degisimi ve bu yolla ROP üzerine etkileri simdiye kadar arastırılmamıstır.Bu çalısmada mediatörlerin eritrosit transfüzyonu ile düzeylerinin degisimi veROP üzerine etkilerini arastırdık.Çalısmada mediatör düzeylerinin eritrosit transfüzyonu ile degismedigini, ancakeritrosit transfüzyonunun ROP sıklıgını artırdıgını bulduk. Bu durumda eritrosittransfüzyonu ile ROP iliskisini arastırmak için yeni çalısmalara ihtiyaç oldugusonucuna varılmıstır. Öte yandan ileri evre ROP gelismis olan bebeklerde erkendönemde IGF?1 düzeyi 30 ng/ml olan kritik düzeyin altında bulunmus ve erkendönemde beslenmenin önemi bir kez daha vurgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
Despite all scanning programs and developments in treatment, retinopathy ofprematurity (ROP) is still the major cause of visual loss in premature infants. Severalfactors have been claimed to be cause of multifactorial ROP since 1942 when firstrecognised. One the them is erythrocyte transfusion that its role in establishment ofROP has not yet been fully understood.Erythrocyte transfusion effect has been thought to depend on oxidative stressand free radicalls of increased iron load in erythrocyte transfused infants. Bu it hasnot been completely highlighted. On the other hand, NO, VEGF, IGF?1, IGFBP?3level alteration that has been proven to be effective on ROP and affected from bloodoxygen by erythrocyte transfusion and consequently their role on ROP establishmenthas not been investigated so far.n this study, we have analyzed the mediators variation through erythrocytetransfusion and their impact on ROP.n our investigation, we have realised that there is no mediator variationthrough erythrocyte transfusion, however, it augments the frequency of ROPincidence. So, we have recommended fresh works for better understanding ofrelationship between erythrocyte transfusion and ROP incidences.At the same time, in advanced phase infant ROP incidence subjects with earlystage IGF?1 30 ng/ml has been found to be under critical level and stressed onceagain on the importance of early stage nutrition.