Prematüre bebeklerde eritrosit transfuzyonunun biyobelirteçer üzerine etkisi
Effect of eri̇trosite transfuzion on biomarker in premature babies
  1. Tez No: 694879
  2. Yazar: FATMAKHANIM OSMANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Prematüre bebeklerde eritrosit transfüzyonu sonrası sepsis, İVK (İntraventriküler kanama), NEK (Nekrotizan enterokolit), BPD (Bronkopulmoner displazi) ve ROP (Prematüre retinopatisi) gibi sorunların patogenezini dolaşımdaki proinflamatuar sitokinler ve antinflamatuar biyobelirteçlerin immünoaktivasyonu ile ilişkilendirilir. Yapılan çalışmalarda eritrosit transfüzyonu uygulanmış prematüre bebeklerde, sağlıklı erken doğmuş bebeklerle kıyasla bazı proinflamatuvar biyobelirteçlerin seviyesinin daha yüksek, antinflamatuar belirteçlerin ise düşük olduğu saptanmıştır. Amaç: Gebelik süresi ≤ 32 hafta olan; eritrosit transfüzyonu ihtiyacı olan prematüre bebeklerde eritrosit transfüzyon öncesi ve sonrası Melatonin, İnterlökin-1 (İL-1), İnterlökin-6 (İL-6), Tümor nekrotizan faktör (TNF ), insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1), insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein 3 (IGFBP-3) ve vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) belirteçlerinin serum düzeylerinin ve transfüzyonun morbidite ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: : Hastanemizde doğan, yenidoğan kliniğinde takip edilen, gebelik haftası ≤32 hafta olan prematüre bebekler çalışmaya alındı. Eritrosit transfüzyonu ihtiyacı olan bu prematüre bebeklerden transfüzyon öncesi ve sonrası kan örnekleri alındı ve Melatonin, İL-1, İL-6, TNFα, VEGF, IGF-1 ve IGFBP3 belirteçlerinin serumda düzeyi bakıldı. Çalışma için alınan kanlar jelsiz biyokimya tüpüne alınarak santrifüj edildi. Alınan 1 cc serum -80 derecede saklandı. Serum örneklerindeki sonuçlar değerlendirilirken, melatonin, İL-1, İL-6, TNFα, VEGF, IGF-1, IGFBP3 düzeyi Riader Biotek EL800 marka cihazla, Eliza yöntemi ile çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya 33 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların %57,6'sı erkek, %42,4'ü kızdı. Bebeklerin ortalama doğum tartısı 945 gram (603-1905 gram), boyu 35 cm (29-45 cm), baş çevresi 24,5 cm (21-34 cm), gebelik haftası 27,4±2,7 hafta, ortanca olarak birinci dakika APGAR skoru 5 (5-6) ve beşinci dakika APGAR skoru 7 (5-8) saptandı. Bebeklerin %54,5'inin doğum tartısı 1000 gramın altında, %39,4'ünün 1001-1500 gram arasında, %6,1'inin ise 1501 gram ve üzerindedir. Bebeklerin %39,4'ünün gebelik haftası 26 hafta ve altı, %36,2'sinin gebelik haftası 27-29 hafta, %24,2'sinin ise 30-32 haftadır. Bebeklerin %33,3', NSVD ile, %66,7'si C/S ile doğmuştur. Çalışma sonucu olarak VEGF serum düzeyi transfüzyon sonrası artması, IGFBP-3 azalması gözlendi, İL-1, İL-6, TNFα, melatonin düzeyleri anlamlı saptanmadı. Eritrosit transfüzyonu morbidite üzerine etkisi ise sepsis, BPD mekanik ventilator üzerine anlamlı bulunurken, NEK, ROP, PDA, IVK ile ilişkisi saptanmadı. Sonuç: Bizim çalışmamızda İL-1, İL-6, TNFα, melatonin, IGF-1 serum düzeyleri transfüzyon sonrası anlamlı saptanmadı, VEGF serum düzeyi yüksek, IGFBR-3 düşük seyretti. Eritrosit transfüzyonunun bebeklerde NEK, ROP, IVK, PDA gibi ciddi morbidite ilişkisi saptanmadı, ilk hafta klinik sepsis oranında artma gözlendi. Aynı zamanda eritrosit transfüzyonu sonrası NIMV ve CPAP ile solunum desteği alan bebeklerde mekanik ventilasyon ihtiyacının azaldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Immunoactivation of circulating proinflammatory cytokines and anti-inflammatory biomarkers are associated with the pathogenesis of sepsis, IVH (Intraventricular hemorrhage), NEC (Necrotizing enterocolitis), BPD (Bronchopulmonary dysplasia) and ROP (retinopathy of prematurity) after erythrocyte transfusion in premature infants. Studies have shown that the level of some proinflammatory biomarkers is higher and some anti-inflammatory markers are lower in preterm infants who have received erythrocyte transfusion compared to healthy preterm infants. Aim: In this study, it was aimed to examine serum levels of Melatonin, Interleukin-1 (İL-1), Interleukin-6 (İL-6), Tumor necrotizing factor alfa (TNF alfa ), insulin-like growth factor-1 (IGF-1), insulin like growth factor binding protein 3 (IGFBP-3), vascular endothelial growth factor (VEGF) before and after erythrocyte transfusion in premature infants who need erythrocyte transfusion with a gestational age of ≤32 weeks and examine the relationship between transfusion and morbidity. Materials and Methods: Preterm infants born in our hospital and followed up in the newborn clinic with a gestational age of ≤32 weeks were included in this study. Blood samples were taken before and after transfusion from these premature babies who needed erythrocyte transfusion, and serum levels of melatonin, İL-1, İL-6, TNFα, VEGF, IGF-1 and IGFBP3 markers were measured. The blood taken for the study was taken into a gel-free biochemistry tube and centrifuged. The 1 cc serum was stored at -80 degrees. While evaluating the results in serum samples, the levels of melatonin, İL-1, IL-6, TNFα, VEGF, IGF-1, IGFBP3 were studied via Eliza method with a Riader Biotek EL800 brand device. Results: 33 patients were included in the study. 57.6% of the patients participating in the study were male and 42.4% were female. The birth weight of the babies were 945 grams (603-1905 gram), the height of the babies were 35 centimeters (29-45 centimeters), the head circumference of the babies were 24.5 centimeters (21-34 centimeters), the gestational week of the babies were 27+4±2.6 weeks, the APGAR1 score of the babies were 5 (2- 6) APGAR5 score of the babies were 7 (5-8). 54.5% of babies had a birth weight of less than 1000 grams, 39.4% had a birth weight of 1001-1500 grams, and 6.1% had a birth weight of 1501 grams or more. The gestational week of 39.4% of the babies were 26 weeks and below, the gestational week of 36.2% were 27-29 weeks, and 24.2% of them were 30-32 weeks. 33.3% of babies born with normal spontaneous vaginal delivery and 66.7% of them born with cesarian section. As a result of the study, increase in serum levels of VEGF and IGFBP3 was observed after transfusion. İL-1, İL-6, TNFα, melatonin levels were not significantly different acoording to this study. The effect of erythrocyte transfusion on morbidity was found to be significant on sepsis, BPD and mechanical ventilator, but there was no relation with NEC, ROP, PDA and IVK. Conclusion: In our study, Although no significant changes were found in serum levels of İL-1, İL-6, TNFα, melatonin, IGF-1 after transfusion, serum levels of VEGF and IGFBP-3 were high. Complications of erythrocyte transfusion with severe morbidity such as NEC, ROP, IVK, and PDA in infants were not detected in our study. Increase in the rate of clinical sepsis was observed in the first week of babies. It was determined that the need for mechanical ventilation decreased in babies who received respiratory support with NIMV and CPAP after erythrocyte transfusion.