Vertebral metastaz, dejenerasyon ve spondilodiskitlerin ayırıcı tanısında non-cpmg ss-fse difüzyon ağırlıklı mr görütünlemenin katkısının değerlendirilmesi
In vertebral metastasis, degeneration and spondylodiscitis non-cpmg ss-fse diffusion weighted imaging
- Tez No: 195732
- Danışmanlar: PROF. DR. E. TURGUT TALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETAMAÇ:Vertebral metastaz, Modic tip 1 vertebra plato değişikliği ve spondilodiskitli hastalarda non-CPMG SS-FSE tekniğini kullanarak elde edilen DAG'nin ve ADC değerlerinin, oranlarının ayırıcı tanıya katkısının değerlendirilmesidir.GEREÇ VE YÖNTEM:Yirmidört vertebral metestaz, 18 (9 pyojenik, 9 granülamatöz) spondilodiskit, 15 Modic tip 1 vertebra plato değişikliği bulunan toplam 57 hasta rutin sekanslara ek olarak alınan non-CPMG SS-FSE difüzyon ağırlıklı görüntüleme tekniği ile kalitatif (görsel) ve kantitatif (sayısal) olarak değerlendirildi. Kantitatif değerlendirmede, patolojik ve normal vertebraların diffüzyon ağırlıklı görüntüleme sinyalleri (DAGS), ADC değerleri ve patolojik vertebraların normal görünümlü vertebralara oranlanması ile bulunan DAGS ve ADC oranları hesaplandı. Bu değerler spondilodiskit, vertebral metastaz, Modic tip 1 vertebra plato değişikliği bulunan gruplar arasında karşılaştırıldı. İstatiksel analiz, nonparametrik testler kullanılarak yapıldı.BULGULAR:Görsel/kalitatif değerlendirmede, DAG de patolojik vertebraların sinyalleri normal vertebralarla karşılaştırıldığında; enfeksiyöz spondilit grubunda 4 olguda heterojen, geri kalanlarda yüksek sinyal, dejenerasyon grubunda 4 olguda heterojen, 1 olguda düşük, geri kalanlarda ise yüksek sinyal, metastaz grubunda ise 6 olguda yüksek, 2 olguda heterojen, geri kalanlarda ise düşük sinyal izlendi. ADC haritalarında, tüm olgularda yüksek sinyal intensitesi izlendi. Normal vertebra ve patolojik vertebra ADC ortalamaları da sırasıyla 0,25±0,05 mm2/sn ve 1,07±0,22 ölçülmüş olup ortalama ADC değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Spondilodiskit ve Modic tip 1 dejenerasyon grubunun ADC değerleri, ADC oranları metastatik infiltrasyonu bulunanan gruptan anlamlı olarak yüksek bulundu. Ayrıca benign ve malign grupların ADC oran ve değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptandı.SONUÇ:Non-CPMG SS-FSE difüzyon ağırlıklı görüntüleme ile elde edilen ADC değerleri ve oranlarının spondilodiskit, vertebral metastazları ve dejeneratif değişiklerin ayırıcı tanısında geleneksel MRG sekanslarının özgünlüğünü arttırabileceği gösterildi. Ancak daha geniş serilerle bunun ispatlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPurpose:To evaluate the efficacy of diffusion-weighted images (DWI) and apparent diffusion coefficient (ADC) values with non-CPMG SS-FSE DWI technique in the differential diagnosis of spondylodiscitis, Modic type 1 spinal degenerative changes, and spinal metastases.Materials and Methods:MRI examinations of fifty-seven patients (24 spinal metastases, 18 spondylodiscitis (9 pyogenic, 9 granulomatous), 15 Modic type 1 spinal degenerative changes) were obtained together with non-CPMG SS-FSE DWI technique. Qualitative evaluation, was performed by using signal intensity on the DWI and ADC maps. In quantitative evaluation the signal intensities of the normal and affected vertebrae were measured, and ADC values were calculated. In addition, DWI signal intensities and ADC values of the normal and affected vertebrae were rationed. These values and ratios were compared between spondylodiscitis, degenerative changes, and spinal metastases. Statistical analyze, were performed by using nonparametric tests.Results:At the qualitative assessment of the DWI, spondylodiscitis showed mixed signal intensity in four and high signal intensity in the remaining. The degenerative changes showed mixed signal intensity in four, low signal intensity in one, and high signal intensity in the remaining on DWI. Metastases demonstrated high signal intensity in six, mixed signal intensity in two, and low signal intensity in the remaining when compared to adjacent normal vertebral body on the diffusion-weighted images. However, ADC maps of all these groups showed increased signal intensity.The mean ADC values for normal and pathological groups were 0,25±0,05 mm2/sn and 1,07±0,22 mm2/sn respectively. There was significant difference between normal and pathological groups. The ADC values and ADC ratios in both spondylodiscitis and Modic type I degeneration were significantly higher than the metastatic group. Statistically significant difference was demonstrated between the ADC values and ratios of the bening and malignant groups.Conclusion:The ADC values and ratios obtained by using Non-CPMG SS-FSE DWI may increase the specificity of conventional MRI sequences particularly for differentiating the spondylodiscitis, spinal metastases, and degenerative changes. However, it is necessary to study a large number of patients before reaching a conclusion.