Değişik nedenlere bağlı gelişen değişen ciddiyetteki pulmoner hipertansiyon hastalarında sağ ventrikül ve sağ atriyum fonksiyonlarının ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi
Echocardiographic assessment of right ventricular and right atrial functions in patients with pulmonary hypertension of different etiologies and severities
  1. Tez No: 195746
  2. Yazar: ORÇUN ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECLA ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Pulmoner hipertansiyon sag ventrikül ardyükü ve isinde artmayla karakterize, sag kalp yetersizligi ve ölüme neden olabilen bir hastalıktır. Sol kalp hastalıkları, kollajen doku hastalıkları ve kronik obstrüktif akciger hastalıgı klinikte sıklıkla karsılasılan sekonder pulmoner hipertansiyon nedenleridir. Çalısmamızda amaç, pulmoner hipertansiyon hastalarında sag ventrikül ve sag atriyumda meydana gelen degisiklikleri analiz etmek, degisen ciddiyetteki pulmoner hipertansiyonda ve degisik hastalıklara baglı pulmoner hipertansiyonda sag kalp bosluklarının etkilenmesi açısından farklılıkları arastırmaktı. Çalısmamıza, 39'u sol kalp hastalıklarına, 23'ü bag dokusu hastalıklarına ve 21'i solunum sistemi hastalıklarına sekonder pulmoner hipertansiyonu olan 83 hasta ve 49 kontrol alındı. ki boyutlu ekokardiyografi, konvansiyonel Doppler ekokardiyografi, doku Doppler görüntüleme, strain ve strain hızı analizleri ile sag ventrikül ve sag atriyum fonksiyonları degerlendirildi. Pulmoner hipertansiyonlu hastalar kontrollerle; hafif, orta ve ciddi pulmoner hipertansiyon grupları kendi aralarında ve farklı etiyolojilere baglı pulmoner hipertansiyonu olan hastalar kendi aralarında kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Pulmonary hypertension is a chronic disorder characterized by a chronic increase in afterload and work of right ventricle, which may lead to progressive right ventricular dysfunction and death. Left heart diseases, collagen tissue diseases, and chronic obstructive lung diseases are common clinical secondary causes of pulmonery hypertension. Our objective was to assess right heart functions in pulmonary hypertension as well as to study the differences in right heart functions in different pulmonary hypertension etiologies and severities.A total of 83 patients with PHT and 49 controls were enrolled. The PHT etiology was a left heart disease in 39 PHT patients, a connective tissue disorder in 23, and a respiratory disease in the remaining 21. Two-dimensional echocardiographic, conventional Doppler echocardiographic, and tissue Doppler echocardiographic examinations with myocardial velocity profiles and strain/strain rate imaging were performed, by which right ventricular and right atrial functions were evaluated. Patients with PHT were compared with controls to detect changes in right heart funcitons. Furthermore, patients with mild, moderate, and severe PHT and patients with different pulmonary hypertension etiologies were compared with each other.