Uzun süreli HMG-CoA redüktaz inhibitörü simvastatin kullanımının farelerde oleik asit ve endotoksin ile oluşturulmuş akut akciğer hasarına etkisi.
Effects of long-term HMG-CoA reductase inhibitor simvastatin administration on murine acute lung injury models induced by oleic acid and endotoxin.
- Tez No: 195748
- Danışmanlar: PROF.DR. ARZU TOPELİ İSKİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Fizyopatoloji, Göğüs Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Physiopathology, Chest Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akut respiratuar distres sendromu (ARDS) farklı etyolojik nedenlerle gelisen, akcigerlerde ciddi fonksiyon kaybına yol açan, yüksek mortaliteye sahip bir durumdur. Amaç, önceden 3-hidroksi-3-metil-glutaril koenzim A (HMG-CoA) redüktaz inhibitörü simvastatin kullanımının, oleik asit ve endotoksin ile olusturulmus fare ARDS modellerinde akut akciger hasarı gelisimine etkisini incelemektir. Kırkbes adet fare iki gruba ayrılarak bir gruba 15 gün süreyle 2 mg/kg/gün intraperitoneal simvastatin verildi. Sonra her iki grup fare üçe ayrılarak sırasıyla bir gruba intraperitoneal serum fizyolojik, bir gruba intravenöz 0,05 ml/kg oleik asit, bir gruba da intraperitoneal 10 mg/kg endotoksin uygulandı. Akut akciger hasarı indüksiyonundan 4 saat sonra mezenterik arter kan akım hızları ölçüldü, farelerden akciger ve kan örnekleri alındı. Akciger histopatolojisi, serum miyeloperoksidaz (MPO), serum redükte glutatyon (GSH), serum ve doku malondialdehid (MDA) düzeyleri degerlendirildi. Mezenterik arter akım hızları simvastatin almıs olan gruplarda daha yüksekti ve oleik asit grubunda simvastatin alan fareler ve almayanlar arasında anlamlı fark vardı (p=0,004). Oleik asit ile akciger hasarı indüklendiginde simvastatin kullanmıs olan farelerde anlamlı olarak MPO düzeyleri daha düsük, GSH düzeyleri daha yüksek ve akciger doku MDA düzeyleri daha düsüktü (sırasıyla p=0,014, p=0,003, p=0,003). Endotoksin ile ARDS indüklenen farelerde ise, önceden simvastatin kullanmıs olanlarda akciger hasarı daha azdı, ayrıca anlamlı olarak GSH düzeyleri daha yüksek, plazma ve doku MDA düzeyleri daha düsüktü (sırasıyla p=0,005, p=0,004, p=0,003). Önceden simvastatin kullanmıs olan farelerde ARDS indüklendiginde, kullanmayan farelere göre akciger dokusunda daha az hasar olmaktaydı. Önceden HMG-CoA redüktaz inhibitörü olan simvastatin kullanımı, oleik asit ile ve endotoksin ile olusturulmus fare ARDS modellerinde akut akciger hasarı siddetini azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Acute respiratory distress syndrome (ARDS) is a multifactorial disorder of the lungs with severe loss of function and high mortality rates. The aim of the study was to investigate the effects of HMG-CoA reductase inhibitor simvastatin on murine ARDS induced by oleic acid and endotoxin. Forty-five mice were divided into two groups, one group received 2 mg/kg/day intraperitoneal simvastin. Afterwards, the two groups were further divided into three groups to receive either intraperitoneal saline, intravenous 0.05 ml/kg oleic acid or intraperitoneal 10 mg/kg endotoxin. Four hours after the induction of acute lung injury, mesenteric blood flow rate was measured, lung and blood samples were obtained. Lung histopathology, serum myeloperoxidase (MPO), serum reduced glutathion (GSH), serum and tissue malondialdehyde (MDA) levels were obtained. Mesenteric blood flow rate was higher in the groups that received simvastatin. In the oleic acid group, mice with prior simvastatin use had statistically significant higher flow rates (p=0.004). Especially, when induction was done with oleic acid, mice with prior simvastatin use showed significantly lower MPO levels, higher GSH levels and lower lung tissue MDA levels (p=0.014, p=0.003, p=0.003, respectively). In mice induced with endotoxin, prior simvastatin use was associated with less lung injury, higher GSH levels, lower plasma and tissue MDA levels (p=0.005, p=0.004, p=0.003, respectively). When ARDS was induced in mice with prior simvastatin use, less injury was observed in their lungs. Prior HMG-CoA reductase inhibitor simvastatin administration decreased the severity of acute lung injury in murine ARDS models induced by oleic acid and endotoxin.