Transobturator tape (TOT) uygulanan hastaların ürodinami ve anket formları ile değerlendirilmesi
Assessment of patients treated with transobturator tape (TOT) for urinary incontinence with quality of life tests and multichannel urodynamics
  1. Tez No: 195749
  2. Yazar: SERTAÇ ESİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEKİN DURUKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji, Obstetrics and Gynecology, Urology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Stres inkontinans tedavisinde Transobturator Tape (TOT) islemi yeni ortaya çıkan ve kullanımı giderek artan bir operasyon türüdür. Bu tezin amacı, klinigimize stres yada mikst inkontinans nedeniyle basvuran ve TOT prosedürü uygulanan hastaların UDI?6 (Urogenital Distress Inventory?6) ve IIQ?7 (Incontinence Impact Questionnaire?7) hayat kalitesi testleri yardımıyla takip edilmesi, bu hasta grubunun operasyon öncesi ve sonrasında ürodinamik çalısmalarla degerlendirilmesi ve karsılastırılmasıdır. 2005?2007 arasında 50 hastaya TOT prosedürü uygulandı. Hastaların hikaye, pelvik muayene, preoperatif hayat kalitesi testleri, preoperatif ürodinamileri, operasyon ayrıntıları ve komplikasyonları kaydedildi. Hastalarla postoperatif 6. ayda tekrar görüsülerek UDI?6 ve IIQ?7 testleri tekrarlandı. Bu hastalardan 15'ine postoperatif ürodinami yapıldı. Sonuçlar Wilcoxon ve Paired samples T testleri ile karsılastırıldı. Hastaların ortalama yası 48,2'di. 50 hastanın 17'sine sadece TOT, 30 hastaya Vajinal histerektomi+TOT, 2 hastaya TAH+TOT ve 1 hastaya Manchester+TOT uygulandı. En sık gözlenen intraoperatif komplikasyon 6% ile mesane perforasyonu idi. Hastaların sistosel derecesi ile IIQ?7 skorları arasında negatif iliski saptandı. Hastaların preoperatif ve postoperatif UDI?6 ve IIQ?7 skorları karsılastırıldıgında stres ve irritatif skorlarında anlamlı düsüs saptandı. Anket sonuçlarına göre hastaların %60'ında kür, %20'sinde iyilesme saptanırken %20'sinde ise degisiklik saptanmadı. Hastaların sikayet profilleri ile ürodinamik sonuçları uyumsuz olarak gözlendi. Ürodinamik sonuçların karsılastırılmasında stres inkontinansın anlamlı derecede azaldıgı gözlendi; ürodinamik kür oranı %83'tü. TOT prosedürüne diger islemlerin eklenmesi anket ve ürodinamik skorlarda degisiklige yol açmadı. Arastırma sonucunda TOT operasyonunun hem sübjektif hem de objektif iyilesme sagladıgı gösterilmistir. Anahtar kelimeler; Stres inkontinans, Transobturator Tape, Hayat kalitesi testleri, Multikanal Ürodinami
Özet (Çeviri)
Transobturator Tape (TOT) is a new treatment modality for urinary stress incontinence. The aim of this study is to evaluate the effectiveness and success of TOT operation by Quality of Life Tests UDI?6 (Urogenital Distress Inventory?6) ve IIQ?7 (Incontinence Impact Questionnaire?7) and also by multichannel urodynamics. Between 2005?2007, 50 female patients were undergone TOT operation in our department. Preoperative and postoperative quality of life and urodynamics tests were done and intraoperative complication profiles were recorded. The results were compared by Wilcoxon sign and Paired samples T tests. The mean patient age was 48,2. TOT procedure alone was performed on 17, Vaginal hysterectomy+TOT was performed on 30, Abdominal hysterectomy+TOT was performed on 2 and Manchester+TOT was performed on 1 patients. The most common complication was bladder injury in %6. There was a negative correlation between the degree of cystocele and IIQ?7 scores preoperatively.