Non-obstrüktif azoospermik hastalarda klinik, laboratuar ve patolojik özelliklerin sperm elde etme başarısındaki etkileri
The impacts of clinical, laboratory and pathological findings on the succes of sperm retrieval in patients with non-obstructive azoospermia
- Tez No: 195759
- Danışmanlar: PROF. DR. R. TURGUT ALKİBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızın amacı, GÜTF Tüp Bebek ve Üreme Sağlığı Ünitesi'ne başvuran NOA olgularında klinik, laboratuvar ve demografik özelliklerinin, TESE sonuçları ve testis patolojileri ile korelasyonunun, çiftlerin işlemin olası sonuçları konusunda önceden bilgilendirilebilmesinin; işlemler öncesinde maliyet-fayda durumunun araştırılmasıdır.NOA 125 hastanın demografik verileri, testis hacimleri, hormonal parametreleri, histopatoloji sonuçları ve genetik analiz bulgularının TESE sonuçlarıyla korelasyonları araştırılmıştır.NOA olguların tüm infertil erkekler içindeki oranı %15.07 bulunmuştur.Toplam TESE başarısı %40 bulunmuştur. Ortalama yaş, 33.16±5.96(23-47) yıl olarak bulunmuş; 30 yaş üstü grupta 30 yaş altına göre TESE başarısında azalma görülmüş, aynı verilere korunmasız cinsel ilişki süresi 10 yıldan fazla olan hastalarda da rastlanmıştır. Ek hastalık ve/veya cerrahi grubunda, FSH-testis hacmi ters korelasyonu izlenmemiştir. TESE pozitif ve negatif gruplar arasında FSH ve LH düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmuştur.(p=0.006, p=0.001 sırasıyla). FSH 20-30 mIU/ml arasında TESE başarısı %5.6 bulunmuştur. Histopatolojik alt gruplarda FSH, LH ve testis hacimleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bilateral TESE olgularında başarı %14.2 bulunmuştur. TESE negatif olguların %96'sında işlem bilateral yapılmıştır.Sonuç olarak NOA hasta gruplarında incelenen parametrelerden hiçbirisi TESE sonucunu öngörememiştir. Ancak bilateral TESE, yüksek FSH düzeyleri, AZFa/AZFb delesyonları durumlarında bu hastaların düşük başarı ve kalıtım riski konusunda ayrıntılı bilgilendirilmesi, maliyetleri düşürülebilir. Zayıf prognozlu grupların bilinmesi, sağlık politikasında ödeneklerin yeniden düzenlenmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The study aims to evaluate the correlation of TESE and histopathology with various features of NOA cases who consulted to our university-based infertility clinic, and the probability of prompting couples about TESE success and to investigate the cost reduction chance through cost-beneficial aspects. 125 patients were enrolled in this study.The ratio of NOA was 15.07%. Sperm recovery rate was 40%. Sperm recovery in> 30 year-old group decreased slightly. Cases with unprotected intercourse>10 years, resulted similary.. Well-known negative FSH-testis volumes correlation lacked when the patient had additional diseases and/or genitourinary surgery . FSH and LH levels were significantly different between TESE positive and negative groups ( p=0.006, p=0.001 respectively). Sperm recovery rate was 5.6% when FSH levels were 20-30 mIU/ml. Success rate in bilateral TESE group was 14.2%; 96% of TESE negative patients had bilateral TESE. Histopathology subgroups differantiated significantly in the means of FSH, LH and testis volume values.To conclude, no parameters here predicted succesful TESE outcome. However, in prior bilateral TESE, increased FSH and deletion of AZFa/AZFb conditions; patients may learn about failure rates and possible disease inheritance. This may reduce procedure costs. Poor prognosis determination, may help the rearrangement of the appropriation of infertility in health policies.