Tekrarlayan IVF basarısızlıklarında metilen tetrahidrofolat redüktaz, faktör 5 leiden ve faktör 2 protrombin mutasyonları incelenerek, trombofilinin implantasyon basarısı üzerndeki etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 195797
  2. Yazar: AYNUR SİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Tekrarlayan in vitro fertilizasyon- embryo transfer basarısızlıgında (IVF-ET)embryo kalitesi ve endometrial reseptivite önemli rol oynar. Kalıtımsal trombofilitromboembolizm, rekürren gebelik kayıpları ve dekolman plasenta preeklampsi veintrauterin gelisme geriligi gibi gebelik komplikasyonlara neden olmaktadır. Altta yatanolası mekanizmanın plasental tromboz oldugu düsünülmektedir. Yaptıgımız bu çalısmadatekrarlayan IVF-ET basarısızlıgı olan kadınlarda trombofilinin implantasyon ile olaniliskisini arastırmayı amaçladık.MATERYAL VE METODÇalısmamızda 2 grup olusturuldu. A grubu yasları 26-42 arasında en az 3 kezIVF/ICSI-ET siklusu denenmis, en az 3 tane grade 1-2 kalitede embryonun transferedildigi 52 infertil kadından olusturuldu. Histerosalpingografide veya ultrasonografidehidrosalpinks, submüköz myom, endometrial polip, uterin sinesi gibi anormal uterin kavitegörüntüleri olan, yapılan probe küretajlarda endometrit ve endometrial hiperplazi izlenenhastalar, anamnezlerinde geçirilmis tromboemboli öyküsü olan, diabetes mellitus, tiroidfonksiyon bozuklugu, cushing sendromu gibi sistemik hastalıkları olan kadınlar çalısmagrubuna alınmamıstır. B Grubu ise en az 1 yasayan çocugu olan, yasları 25?38 arasındaki50 saglıklı gebeden olusturuldu. Tıbbi genetik laboratuvarında trombofili mutasyonbelirteçleri olan F5 Leiden mutasyonu G1691A, Protrombin2 gen mutasyonu (PTH2)G20210A ve metilentetrahidrofolat redüktaz enzim mutasyonu (MTHFR) C677Taçısından arastırıldı. Çalısmamızda istatistikî analizde ki-kare testi ve fisher'in kesin kikare testi kullanıldı.BULGULARHer iki grupta tüm mutasyonların varlıgı, MTHFR homozigot ve heterozigotvarlıgı, FV homozigot ve heterozigot varlıgı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farkgörülmedi. Her iki gruptada PTH2 mutasyonu görülmedi. A grubundaki hastaların yasortalamaları 33,3 +/- 7,6. B grubundaki hastaların yas ortalamaları 29,2 +/- 3,7 ( p= 1,03).SONUÇYaptıgımız çalısmada tekrarlayan implantasyon basarısızlıgı ile trombofili arasındaartan bir iliski gösterilmedi.
Özet (Çeviri)
Repeated IVF-ET failures have been attributed to either embryo quality andendometrial receptivity. Inherited thrombophilia has been associated withthromboembolism, recurrent pregnancy loss, and pregnancy complications such asabruptio placentae, preeclampsia, and intrauterine growth retardation, through placentalthrombosis as a possible underlying mechanism. The current case-control study wasconducted to investigate whether thrombophilia is more prevalent in women with repeatedIVF-ET failuresMATERIALS AND METHODSGroup A was comprised of 52 consecutive women treated in IVF unit, aged 20?42.All the women in group A had a history of 3 or more failed IVF cycles in which at leastthree good quality (grades 1?2) embryos were transferred. The indicatıons for IVF-ETwere male factor, tubal factor and unexplained infertility. Group B was comprised of 50consecutive apparently healthy women with at least one uneventful pregnancy naturally.Blood samples were analysed for inherited causes of thrombophilia. The thrombopilicmarkers were defined as Factor 5 leiden (G1691 A), Factor 2 Prothrombin (G20210A),Methylen ?tetrahydrofolat Reductase (C677T).RESULTSThe prevalence of factor 5, prothrombin and methylene-tetrahydrofolat reductasemutations was similar in 52 women who failed to achive pregnancy after IVF and incontrol women. The thrombophilia rate ( at least in presence of one mutation ) in group Awas 61,5% and in group B was 46,0% . there was no statistically significant differencebetween two groups for each parameters (p:0,116).CONCLUSIONOur study shows that thrombophilia does not predispose to failure of embryoimplantation.