Trichophyton rubrum şuşlarının hemolitik aktivitesi ve antifungal ilaçlara in vitro duyarlılığının saptanması
Haemolytic activity of trichophyton rubrum species and antifungal susceptibility
  1. Tez No: 195796
  2. Yazar: GÜLKAN SOLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DUYGU FINDIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, yüzeyel mikoz infeksiyonu düşünülen hastalardan alınan örneklerden izole edilen 79 T. rubrum identifiye suşu seçildi. Bu suşların hemolitik aktiviteleri ve NCCLS'in M38-P sayısında belirtilen yönteme göre mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak antifungal duyarlılıkları saptandı.Örneklerin direkt mikroskobik incelemeleri, kültürleri, laktofenolle kültürden incelemeleri yapıldı. Kültürlerde izole edilen T. rubrum identifıkasyonu, koloninin üreme hızı, yüzey yapısı, yüzey boyası, koloni tabanında pigment olup olmaması, çözünebilir pigmentin varlığı, Patates Dekstroz Agarda morfolojik yapısı ve üreaz aktivitesi, kıl delme reaksiyonu kullanılarak yapıldı.T. rubrum için virulans faktörü olan hemolitik aktivite de bu çalışmada araştırıldı. Araştırılar 79 suşun 50 sinde alfa hemoliz, 21 `inde beta hemoliz saptandı.T. rubrum'da antifungallerin MİK aralıkları ketokonazol için 0.125-4 µg/ml, itrakonazol için 0.0625-2 µg/ml, sulkonazol için 0.0313-4 µg/ml, ekonazol için 0.0313-0.125 µg/ml, terbinafin için 0.0313-0.0313 µg/ml olarak bulundu. T. rubrum`a en etkili ilaç terbinafin idi. Ekonazol'un beklenenden daha düşük MİK değerleri olduğu belirlendi.MIC değerleri ile hemolitik aktivite arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
In this study we chosed the 79 Trichophyton rubrum species isolated from the specimens of the superficial mycoses suspected patients. Haemolytic activities of these species were investigated and their antifungal activities were determined using a microdilution assay according to the NCCLS M38-P method.Direct microscopic investigations, cultures and lactophenol-cotton blue investigations from the cultures of the specimens were done. The identification of Trichophyton rubrum was done according to the growth time of the colonies, surface color, pigmentation at the bottom of the agar plate, soluble pigment production, morphology on potato-dextrose agar, urease activity and bristle pierce examinations.Hemolytic activity which is accepted as a virulance factor was also investigated in this study and 50 of the 79 T.rubrum species showed alpha hemolysis and 21 of them showed beta hemolysis.The MIC?s for five antifungals ranged between 0.125-4 for ketoconazole, 0.0625-2 for ıtraconazole, 0.0313-4 for sulconazole, 0.0313-0.125 for econazole and 0.0313-0.0313 for terbinaphine. Terbinaphine was the most active antifungal against T.rubrum. The MIC?S for econazole were lower than the expected values.There was no significant relation between the hemolytic activity and MİC values.