Mikozis fungoidesli hastalarda adenozin deaminaz aktiviteleri
Adenosine deaminase activities in patients with mycosis fungoides
- Tez No: 195849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN FERAHBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Mikozis fungoides (MF) derinin T hücreli lenfomasıdır. Birincil olarak deridegelişme gösteren malign T hücreler çeşitli klinik bulgulara yol açarlar. Erken dönemmikozis fungoides tanısını koyabilmek klinik ve histopatolojik olarak çoğu zamanzordur. Tanı ve takibinde karşılaşılan zorluklardan en önemlisi; aktivitesinibelirtecek özel bir laboratuar yönteminin olmamasıdır. Adenozin deaminaz (ADA)pürin yıkım yolunun bir enzimidir. ADA aktivitesinin T lenfositlerin aktivasyonu veproliferasyonu ile karakterize hastalıklarda arttığı görülmektedir. ADA T lenfositaktivasyonun özgün olmayan bir göstergesi olarak kabul edilir. Bu çalışmada; MF'lihastalarda plazma ve doku ADA düzeylerinin ölçülmesi ve ADA'nın bu hastalık içinbir aktivasyon kriteri olup olmadığının araştırılması amaçlandı.Hastalar ve yöntem: Çalışmada 40 MF ve 33 kontrol olgusunda spektrofotometrikyöntem kullanılarak plazma ve doku ADA aktiviteleri ölçüldü. Ayrıca hasta grubuiçerisinden takipler sonucunda remisyon kriterlerini tamamlayan ve remisyon olarakkabul edilen 17 hastanın bu dönemde değerlendirmeleri yapıldı.Bulgular: Plazma ve doku ADA düzeyleri MF'li hastalarda kontrol grubuna göreanlamlı derecede yüksek bulundu (sırasıyla, p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Mycosis fungoides (MF) is a cutaneous T cell lymphoma. Malignant T cellsgrowing primarily in the skin give rise to several clinical patterns. The clinical andhistophological diagnosis of early mycosis fungoides is usually diffucult. There is nospecial laboratory method for the diagnosis of MF disease and this is the mostimportant problem in diagnosis and also follow up the effectiveness of treatment.Adenosine deaminase (ADA) is an enzyme involved in the purine salvage pathway.ADA activity has been shown to be increased in disease characterized by Tlymphocyte proliferation and activation. ADA activity is a non-specific marker of Tcell activation. In the present study, we aimed to investigate the levels of plasma andtissue ADA in patients with mycosis fungoides and to determine if ADA is anactivation criteria for this disease.Patients and medhods: The levels of ADA activities in both plasma and tissueswere spectrophotometrically measured in 40 patients with MF and compared to thoseof 33 healthy subjects.