Pulmoner hipoplazinin değerlendirilmesinde vocal (virtual organ computer aided analysis) ve ultrasonografik doku karekterizasyonu yöntemi
  1. Tez No: 195850
  2. Yazar: BARIŞ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YEŞİM BAYTUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akciger prematuritesi, obstetrinin en önemli ve en az bilgi sahibi olunan konusu olmaya devam etmektedir. Yenidogan bakımındaki gelismeler maalesef hala akciger prematüritesini, yani en önemli yenidogan ölüm sebebini engelleyememektedir. Akcigerin matürasyonunu bilmek dogum zamanına karar vermek açısından önemlidir. Akciger matürasyonunu degerlendirmek için farklı yöntemler denenmistir. Fakat bunlardan hiçbiri yeterince iyi bulunmamıstır. Amniyotik sıvının biyokimyasal içerigi, ultrason ve MR bu yöntemlere örneklerdir. Son dönemde, üç boyutlu ultrason akciger matürasyonunu degerlendirmek için çalısılmıstır. Akciger ekojenitesinin gebelik boyunca arttıgı bilinmektedir. Bu artıs ultrason ile degerlendirilebilir. Fetusun akciger, karaciger ve plasenta gibi degisik kısımlarının ultrasonografik doku karakterizasyonu daha önce çalısılmıstır. Son dönemde, volüm histogram teknigi, ultrasonografik doku karakterizasyonunu degerlendirmek için kullanılmıstır. Bu çalısmanın amacı yeni gelistirilmis VOCAL ve volüm histogram tekniklerinin kullanarak, akciger volümü ile fetal akciger matürasyonunu degerlendirmektir. Ayrıca, VOCAL, volüm histogram, lamellar body sayımı ve akciger alanı yöntemleri arasındaki korelasyonun arastrılması amaçlanmıstır. Akciger matürasyonu 27-40 hafta arası toplam 47 hastada dogumdan önce degerlendirildi. Fetal akciger volümü ticari olarak satılan VOCAL programı kullanılarak her hastada hesaplandı. Sag ve sol akciger volümü beraberce 6 farklı rotasyonal planda ölçüldü. Akcigerlerin sınırları vertebra, mediastinal alanlar ve kalp dısarıda bırakılacak sekilde elle çizildi. Fetal akciger volümü hesaplandıktan sonra, mean gray degeri (MGV) ultrason üzerinde bulunan volüm histogram teknigi kullanılarak ölçüldü. Akciger alanı iki boyutta toraks alanı- kalp alanı formülü kullanılarak hesaplandı. Amniyotik sıvı tüm hastalarda dogumdan önce elde edildi. Lamellar body sayısı otomatik kan sayım cihazında ölçüldü. Tüm ölçümler term(n=23) ve preterm(n=24) bebeklerde karsılastırıldı. Bu degiskenler aynı zamanda preterm grupta RDS olan(n=9) ya da olmayan(n=15) bebeklerde de karsılastırıldı. RDS varlıgı radyogram ve klinik muayeneye göre klinik olarak yapıldı ve 1-4 arası evrelendi. Ölçümler iki farklı arastırmacı tarafından bagımsız olarak yapıldı ( Barıs Çoban ve Yesim Baytur). Her arastırmacı iki farklı ölçüm yaptı. Tüm ölçümler kaydedildi. statistik analiz için iki ölçümün aritmetik ortalaması kullanıldı. Gözlemci içi ve gözlemci-arası korelasyonlar arastırıldı. Akciger volümü preterm ve term fetuslarda farklıydı (87,62 ± 32,12 ve 144 ±29,30 p= 0,001). MGV de preterm ve term fetuslarda istatistiksel olarak anlamlı sekilde farklı bulundu ( 21,84 ± 5,33 ve 25,28 ± 4,87 p = 0,009). Akciger alanı preterm fetuslarda termlerden daha azdı (31,3 ±7,5 ve 42,64 ± 7,9, p= 0,001). LBC preterm fetuslarda termlerden daha azdı (69,000 ± 68,000 ve 144,000 ± 113,000, p= 0,001). Akciger volümü RDS gelisenlerde gelismeyenlerden daha azdı (71,49±29,99 ve 97,307±30,21 p=0,03). MGV RDS gelisenlerde gelismeyenlerden daha azdı (17,86±3,26 ve 24,23±4,92 p=0,002 ). VOCAL ve MGV ölçümleri iki gözlemci arasında anlamlı ve güçlü bir korelasyona sahipti (r= 0,951 p= 0,001 ve r=0,548 p=0,001, sırasıyla). VOCAL ile akciger volümü ve volüm histogram akciger matürasyonunun degerlendirilmesinde güvenilir yöntemler olabilir.
Özet (Çeviri)
Lung maturity continues to be one of the most important and less known subjects of the obstetrics. The survival of preterm babies has increased with developments in new born intensive care but lung prematurity has not been prevented and it is still the most important reason of new born deaths. It is necessary to know the maturity of lungs for deciding delivery time. Different methods has been studied for assessing lung maturity. But neither of them was found good enough. Biochemicle contents of amniotic fluid, ultrasound and MR estimation of lung volume are examples of these methods. Recently, 3D lung volume assessment has been studied for lung maturity. It is known that echogenicity of the lung increases throughout gestation. This increase may assess with ultrasound. Ultrasonographic tissue characterization of different parts of fetus such as placenta, lung and liver was studied before. Recently, volume histogram tecnique was developed for assessing tissue characterization with ultrasound. The aim of this study was to evaluate fetal lung maturity by fetal lung volume measurement and volume histogram tecnique using newly developed 3D ultrasound method VOCAL and volume histogram. It was also aimed to evaluate the correlation between VOCAL , volume histogram measurements , lamellar body count and lung area. Fetal lung maturation was assessed in 47 fetuses delivered between 27-40 weeks of gestation before delivery. Fetal lung volume was calculated with commercially available VOCAL technique in each fetuses. Right and left lung volumes were calculated together using six different rotation planes. The contour of the lungs was drawn manually excluding the heart, vertabrea and mediastinal structures in the thorax. After calculating fetal lung volume, mean gray value (MGV) was obtained using volume histogram technique automatically with commercially available program present on the ultrasound machine. Lung area was also calculated using 2D axial plan (with area of the thorax ? area of the heart formula). Amniotic fluid was obtained from all fetuses during delivery for lamellar body count (LBC). LBC was measured in the platelet channel of an automated hematological cell counter. All measurements were compared between fetuses were delivered term ( after 37 weeks of gestation, n= 23) and preterm ( n= 24). These variables were also compared between preterm fetuses with RDS (n=9) or not (n=15). Presence of RDS was estimated clinically according to the radiograms and clinical examinations and classified as Stage 1 to Stage 4. Golden standart for the lung maturity was presence of RDS after delivery. The measurements was made by two different operators ( Barıs Çoban and Yesim Baytur) independently. Each operator made also two different measurements. All measurements were recorded. The arithmetic mean value of two measurements was used for statistical analaysis. Correlation between intra-observer and inter-observer measurements was investigated. The lung volume was different between preterm and term fetuses ( 87,62 ± 32,12 and 144 ±29,30 p= 0,001). MGV was also statistically significantly different between groups ( 21,84 ± 5,33 in preterm fetuses and 25,28 ± 4,87 in term fetuses, p = 0,009). Lung area was lower in preterm fetuses than in term fetuses ( 31,3 ±7,5 and 42,64 ± 7,9, p= 0,001). LBC was lower in preterm fetuses than in term fetuses ( 69,000 ± 68,000 and 144,000 ± 113,000, p= 0,001). The lung volume was lower in preterm fetuses with RDS than preterm fetuses have not RDS (71,49±29,99 and 97,307±30,21 p=0,03). MGV was also lower in preterm fetuses with RDS when compared to preterm fetuses have nor RDS (17,86±3,26 ve 24,23±4,92 p=0,002). VOCAL and MGV measurements between operators had a strong and significant positive correlation ( r= 0,951 p= 0,001 and r=0,548 p=0,001, respectively). Fetal lung volume measurement with VOCAL and ultrasonographic tissue characterization may be a reliable techniques in the assessment of fetal lung maturity.