Fertil ve infertil erkeklerin seminal plazma ve kan serum leptin değerlerinin araştırılması
Evaluation of leptin levels in serum and seminal plasma of fertile and infertile males
- Tez No: 195859
- Danışmanlar: DOÇ.DR. N. KEMAL KUŞCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Leptin, Ob geninin genellikle adipositlerden salgılanan protein ürünü olup temel olarak; vücut ağırlığının dengelenmesinde rol oynar. Kadın fertilitesi ve pubertal gelişim üzerindeki işlevleri hakkında birçok yayın ve bulgu olmasına rağmen erkek üreme fonksiyonlarındaki işlevi hakkında elimizde sınırlı bilgi vardır. Leptin başlıca erkek germ hücrelerinin farklılaşması ve proliferasyonu, spermatozoaların kapasitasyonu için gereken yakıtın sağlanması (glukojen sentezi) ve spermatozoaların hareketliliğinde rol oynar. Amacımız, kontrol ve infertil erkeklerde hem kan serumunda hem de seminal plazmada leptin seviyelerini ölçmek ve infertil erkek grubunda kontrol grubuna göre farklı seviyede olup olmadığını görmek idi. Çalışmamıza 13 tane infertil ve 10 tane de kontrol olmak üzere toplam 23 olgu alındı. Olgulardan venöz kan örnekleri ve semen örnekleri temin edildi. RİA yöntemi ile serum ve seminal plazmadaki leptin seviyeleri ölçüldü. Serum leptin değerleri fertil grupta kontrol grubundakilere göre anlamlı derecede yüksek olarak saptandı. Seminal plazma leptin seviyeleri ise her iki grupta da benzer düzeylerde saptandı. Sonuç olarak infertil gruptaki hastalarda serum leptin seviyelerinin kontrol grubuna göre daha düşük olması, düşük leptin seviyelerinin spermatogenetik disfonksiyona neden olabileceğini düşündürmektedir. Normal grup ile infertil grup seminal plazma leptin seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmaması da leptin eksikliğinin nereden kaynaklandığı konusunda bize aydınlatıcı olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lleptin is the protein product of Ob gene, which is mainly expressed from the adipose tissue and regulates the weight homeostasis of the body. There are few documents related with the action of leptin on male reproduction. Up to date, leptin has been affiliated with the differantion and proliferation of the male germ cells, providing the fuel needed for the capacitation of the spermatozoas and the development of the motility of the germ cells. Our goal was to measure the quantity of leptin in serum and seminal plasma of the fertile and infertile men and to asses if there were any significant differences between them. Totally 23 male volunteers, consisting 13 infertile and 10 fertile with respect to standard semen analysis, were included in our study. Both venous blood and semen samples were taken and serum from the venous blood, seminal plasma from the semen samples were obtained. Serum leptin values are higher in fertile men with respect to the infertile group, which is statistically significant. On the other hand seminal plasma values between the fertile and infertile men are not different which are also statistically approved. Consequently, low levels of leptin in serum of the control group does not support the cocept of compansatory increase of leptin in the males who has spermatogenetic dysfunction. The ambiguity of leptin levels in seminal plasma is also not leading us to the source of leptin deficiency.