Gençlerin cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve güvenli cinsel yaşam konusunda bilgi ve davranışlarına akran eğitiminin etkisi
Mental health and affecting factors of married women ages 15 to 25 in the area of sanliurfa training health care center
- Tez No: 195868
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEYNEP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Müdahale tipindeki bu epidemiyolojik araştırmada, gençlerin güvenli cinsel yaşam ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) konusunda bilgi ve davranışlarına akran eğitiminin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Veri yoplamada araştırmacılar tarafından hazırlanan, içeriğinde sosyo-demografik bilgiler yanısıra güvensiz cinsel yaşam, aile planlaması ve CYBE'a yönelik soruların olduğu `Gençlerin Sağlığı Bilgi Formu' kullanılmıştır. Analizlerde bağımsız gruplarda iki ortalamayı karşılaştırmada t testi, bağımlı gruplarda eşleştirilmiş t testi, bağımsız gruplarda yüzdeleri karşılaştırmada ki-kare testi, bağımlı gruplarda McNemar ki-kare testi, sürekli değişkenler arasındaki ilişkileri saptamada ise pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Bu çalışmanın örneğini rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen %45.1'i kız ve %54.9'u erkek olmak üzere 15-24 yaşları arasında toplam 977 (yanıtlama oranı %88.8) genç oluşturmuştur. Çalışmaya katılan tüm gençlerin %19.8'i cinsel birleşme ile sonuçlanan ilişkilerinin olduğunu bildirirken, bu oran evli olmayanlarda %15.6'dır. Cinsel ilişki yaşayanların çoğunluğunu erkekler oluşturmaktadır ve ortalama cinsel ilişki yaşı 17.6'dır. Evli olmayan gençlerin %43.1'i hayat kadınıyla, %43.3'ü yakın arkadaş, sevgilisi ile ve %8.3'ü de maket ve hayvanlarla ilişkide bulunduklarını bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this intervention epidemiological research, it was aimed to determine of peer education effect on safer sex life, contraseptive method and sexually transmitted diseases (STI?s) of young people. `Health of Young People Information Form? prepared by researcher included of socio-demographic and safer sex life, contraseptive method and sexually transmitted diseases informations was used to data collection. In the anayses, we used the t test and chi-square tests according to the independent and dependent group characteristic, and pearson correlation method for the continuity variables. The sample of the study was consisted of 977 young people aged 15-24 years - 45.1 % were female, 54.9% were male-selected by random selection method (Response rate %88.8). 19.8% of them reported that they had a sexual penetration, this ratio was 15.6 % for unmarried youngs. Males had higher sexual life than females, and mean age was 17.6. Of unmarried youngs, 43.1% of them had first sexual penetration with sex workers, 43.3 % was close friends, and 8.3 % was other things like animals and sex models. Based on health behaviour theories, after approximatelly 2 months later of peer education intervention, the intervention had a significant effect on including tcontribute positively to the acquisition of knowledge, awareness of sexual risks, knowledge of birth control methods, and prevention of CYBE. It was found the mean of total knowledge score was 14.6 in preintervention period, this score was increased to 32.6 in postintervention.