Hacettepe Üniversitesi Beytepe yerleşkesinde okuyan son sınıf öğrencilerinin cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusundaki bilgi, görüş ve davranışları ve bunlar ile ilgili faktörler araştırması
Study on knowledge, perceptions and behaviours of the last year students on sexual reproductive health in Hacettepe University Beytepe campus and the factors related to these issues
  1. Tez No: 171417
  2. Yazar: ASLIHAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
IIIÖZET Coşkun A.,“HÜ Beytepe Yerleşkesinde Okuyan Son Sınıf öğrencilerinin Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Konusundaki Bilgi, Görüş ve Davranışları ve Bunlar ile İlişkili Faktörler Araştırması”, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Ankara, Nisan 2006. Bu araştırma, HÜ Beytepe Yerleşkesi'nde 2005 yılı Mayıs ayında son sınıf öğrencilerinin cinsel sağlık/üreme sağlığıyla (CS/ÜS) ilgili bilgilerini, görüşlerini, risk davranışlarım ve deneyimlerini saptamak, CS/ÜS ile ilgili bazı bilgi, görüş ve davranışları ile ilişkili faktörleri değerlendirmek, CS/ÜS hizmetlerinden yararlanma düzeyini, bu hizmetlerle ilgili beklentilerini ve gereksinimlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı tipteki bu araştırmada, 2624 son sınıf öğrencisinden 1798'ine (%68,5'ine) ulaşılarak gözlem altoda anket uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %63,8'i kadın; %36,2'si erkektir Öğrencilerin yaş ortalaması (±SS) 23,0 ± 1,8 yıldır. Öğrenciler daha çok (%90,9) çekirdek ailelerden gelmektedir. Kız öğrencilerin anne-babalarının öğrenim düzeyi ve ekonomik durumu erkek öğrencilerinkine göre yüksek iken erkek öğrencilerin daha fazla kır kökenli olduğu saptanmışta*. Erkek öğrencilerin üçte biri (%33,3), kız öğrencilerin ise beşte biri (%20,7) halen sigara içmektedir. Her 10 erkek (%11,6) ve her 25 kız öğrenciden biri (%3,9) sürekli alkol kullanmaktadır. Öğrencilerin %64,6'sı şimdiye kadar CS/ÜS konusunda herhangi bir bilgi aldıklarını ifade etmiş olup bilgi aldığını belirten kız öğrencilerin yüzdesi daha fazladır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Coşkun A.,“Study on Knowledge, Perceptions and Behaviors of the Last Year Students on Sexual and Reproductive Health in Hacettepe University Beytepe Campus and the Factors Related to These Issues”Thesis on Specialty, Hacettepe University Faculty of Medicine Department of Public Health, Ankara, April 2006. This study has been carried out to identify sexual and reproductive health (S/RH) knowledge, perceptions, risk behaviors and experiences of last year students at Hacettepe University Baytepe Campus in May 2005 and to identify some factors related with those, to determine the level of Reproductive S/RH service utilization and the students' expectations and needs related to S/RH services. In this descriptive study, 1798 (68.5%) of the 2624 last year students were surveyed using a self administered questionnaire. Of the participants 63.8% were female, 36.2% were male. Mean age (±SD) was 23.0 ±1.8 years. Most of the participants (90.9%) had nuclear family. Educational and socioeconomic levels of parents of female students were found to be higher than those of males, while male students were more rural origin than females. One-third (33.3%) of male, one-fifth (20.7%) of female students were current smokers. One in every ten male students (1 1.6%) and one in every 25 students (3.9%) were current alcohol users. Of the participants 64.6% stated to have any information on S/RH with higher percentage among female students compared to males.