Farklı abdominal kuvvetlendirme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparing different methods of abdominal strenghtening
  1. Tez No: 195887
  2. Yazar: SEHER ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Abdominal kaslar, vücut kompozisyonunda, spor aktivitelerinde ve rehabilitasyon programında oldukça önemlidir. Bu çalışma, farklı abdominal kas kuvvetlendirme yöntemlerinin vücut kompozisyonuna, abdominal kasların kuvvet ve enduranslarına olan etkisini araştırmak amacıyla 17-25 yaş arası sağlıklı ve sedanter olmak üzere toplam 80 üniversite öğrencisi üzerinde yapılmıştır. Olgular rastgele olarak 4 gruba ayrılmıştır. 1.gruba EMG Biofeedback, 2. gruba Abslide, 3. gruba curl-up ile 6 hafta süresince haftada 3 gün olmak üzere fizyoterapist tarafından kuvvetlendirme eğitimi verilmiştir. 4. gruba ise ev programı olarak curl-up egzersizi verilmiştir. Egzersizler 3 set halinde ve her bir sette curl-up hareketi 20 tekrar olacak şekilde yaptırılmıştır. Egzersiz eğitimi öncesi olguların antropometrik ölçümleri, abdominal kas kuvvet ve enduransları ölçülmüş ve gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Egzersiz eğitimi öncesi ve sonrası verileri karşılaştırıldığında vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, vücut yağ yüzdesi, abdominal bölge skinfold ölçümlerinin 1.
Özet (Çeviri)
Abdominal muscles are very important for body composition, sportive activities and rehabilitation programmes. To examine the effect of different abdominal muscle strengthening methods on body composition, the strength and endurance of abdominal muscles, 80 sedantary and healthy university students, aged between 17-25 grouped randomisly into 4 in this study. The first group was trained to do strenghtening exercises with surface EMG assisted Biofeedback, the second group with AbSlide and the third one with curl-up by a physical therapist for 6 weeks, three times a week. Exercises were done in three sets and 20 times curl-up exercises in each set. The forth group one was assigned to do curl-up exercises at home. Before the training, antropometric measurements and abdominal muscle strenght and endurance of groups were measured and significant differences were not found between groups (p> 0,05).