Acil servise başvuran 65 yaş üzeri hastaların klinik prognozunun öngörülmesinde kanada triyaj skoru (CTAS) ve klinik kırılganlık skalası (CFS), acil durum önem indeksi (ESI) ve modifiye erken uyarı skoru (MEWS) skorlarının karşılaştırılması
Comparison of canadian triage score (CTAS) and clinical frailty scala (CFS), emergency severity index (ESI) and modified early warning score (MEWS) scores in predicting clinical prognosis of patients over 65 years of age applicing to the emergency service
- Tez No: 939379
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfusu her geçen gün artmaktadır. Dünya nüfusu yaşlandıkça acil servislere başvuran yaşlı birey sayısı da artacaktır. Acil servislerin yoğunluğu ve hasta başına ayrılabilen sürenin kısıtlılığı nedeniyle 65 yaş üzeri hastalarda tanı ve tedavinin gecikmemesini, kritik durumların erken tanınması ve müdahalesini sağlayacak ölçeklere ihtiyacı vardır. Hali hazırda acil servis triyajında kullanılan ölçekler, 65 yaş üzeri hastanın literatürde önerilen tam kapsamlı geriatrik muayene ve yaşlı hastanın özel triyajı önerisini karşılayamamaktadır. Amaç Bu çalışma ile 65 yaş üzeri hasta grubunun genel özelliklerini, acil servise başvurularının sık nedenlerini ve farklı triyaj sistemlerinden hangisinin bu hasta grubunda mortalite ve morbiditeyi ön görmede daha etkili olduğunu belirlemeyi amaçlanmıştır. Yöntem Çalışmamız üçüncü basamak üniversite hastanesi olan hastanemizin acil servisinde yapılmıştır ve tek merkezli, prospektif, gözlemsel bir çalışmadır. Acil servis başvurusu dahil edilme kriterlerine uyan 65 yaş üzerindeki hastalar çalışmaya dahil edilmiştir (n=950). Veri formunda hastaların sosyodemografik özellikleri ve tıbbi durumlarını değerlendiren sorular ve hastaların sağlık durumunu değerlendirmek için ESI, MEWS, CTAS, CFS skorlama sistemleri bulunmaktadır. Çalışmamızın sonlanımı olarak yoğun bakım yatışı ve 30 günlük mortalite olarak belirlenmiştir. Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulu'ndan olur yazısı alınmıştır. Bulgular Çalışmaya katılan hastaların % 51,9'u erkek ve toplam yaş ortalaması 75,83±7,42 olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan hastalarda en sık görülen komorbid durum hipertansiyondur. Hastaların % 24'ü nefes darlığı, % 20,8'i karın ağrısı ve % 10,8'i göğüs ağrısı şikâyeti ile acil servise başvurmuştur. Çalışma hastalarındaki en sık vital anomaliler sistolik hipertansiyon (% 35,9), hipoksi (% 28,5) ve taşikardi (% 27,3)'dir. Çalışma hastalarının yaş grubu büyüdükçe hipoksi ve GKS düşüklüğü oranları istatistiksel olarak anlamlı derecede artmıştır. Çalışmaya hastalarından acil hayat kurtarıcı müdahale ihtiyacı olan hastaları tanımlayan ESI seviye 1 hastaların oranı % 2,4 ve CTAS kategori 1 hastaların oranı %8,9 olarak saptanmıştır. Çalışma hastalarından mortalite için yüksek riskli olarak tanımlanan MEWS skoru 5 ve üzerinde olan hastaların oranı % 5,3 olarak saptanmıştır. Yüksek derecede kırılgan olarak tanımlanan CFS seviyesi 6 ve üzerinde olan hastaların oranı ise % 34,1 olarak saptanmıştır. Çalışma hastalarının % 54,8'inin acil servisten taburcu edildiği, % 20,9'unun servise, % 20,5'inin yoğun bakıma yatırıldığı ve %3,7'sinin acil serviste öldüğü saptanmıştır. 30 günlük sağkalım incelendiğinde % 13,9'unun mortalite ile sonlandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction As is the case all over the world, the elderly population in our country is increasing day by day. As the world population ages, the number of elderly individuals applying to emergency services will also increase. Due to the density of emergency services and the limited time allocated per patient, there is a need for scales that will prevent delays in diagnosis and treatment in patients over the age of 65, and ensure early recognition and intervention of critical situations. The scales currently used in emergency service triage cannot meet the recommendations in the literature for a full-scale geriatric examination of patients over the age of 65 and special triage of elderly patients. Objective This study aimed to determine the general characteristics of the patient group over 65 years of age, the common reasons for their emergency department visits, and which of the different triage systems is more effective in predicting mortality and morbidity in this patient group. Methods Our study was conducted in the emergency department of our tertiary university hospital and is a single-center, prospective, observational study. Patients over the age of 65 who met the emergency department admission inclusion criteria were included in the study (n=950). The data form includes questions assessing the sociodemographic characteristics and medical conditions of patients and ESI, MEWS, CTAS, CFS scoring systems to assess the health status of patients. The outcome of our study was determined as intensive care admission and 30-day mortality. Approval letter was obtained from the Medical Research Ethics Committee. Results 51.9% of the patients participating in the study were male and the total average age was 75.83±7.42. The most common comorbid condition in the patients participating in the study was hypertension. 24% of the patients applied to the emergency department with complaints of shortness of breath, 20.8% with abdominal pain and 10.8% with chest pain. The most common vital anomalies in the study patients were systolic hypertension (35.9%), hypoxia (28.5%) and tachycardia (27.3%). As the age group of the study patients increased, the rates of hypoxia and low GCS increased statistically significantly. Among the patients included in the study, the rate of ESI level 1 patients, which defines patients in need of urgent life-saving intervention, was 2.4% and the rate of CTAS category 1 patients was 8.9%. The proportion of study patients with a MEWS score of 5 and above, defined as high risk for mortality, was found to be 5.3%. The rate of patients with a CFS level of 6 and above, defined as highly frail, was found to be 34.1%. It was determined that 54.8% of the study patients were discharged from the emergency department, 20.9% were admitted to the ward, 20.5% were admitted to the intensive care unit, and 3.7% died in the emergency department. When 30- day survival was examined, it was determined that 13.9% ended in mortality.