Multidisipliner yaklaşımla davranış değişikliği tedavisi uygulanan şişman bireylerdeki yaşam tarzı değişikliklerininn incelenmesi
The study of lifestyle modification of obese individuals on whom the treatment of behavioral change under multidisciplinary approach is applied.
  1. Tez No: 195891
  2. Yazar: BENGÜ ÜZMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Multidisipliner yaklasımla uygulanan diyet, egzersiz ve davranıs degisikligi tedavisinin sisman bireylerde yarattıgı yasam tarzı degisikliklerini incelemek ve 2 ay, 4 ay ve 6 ay olmak üzere 3 farklı tedavi süresi uygulanan bireylerde 6 aylık dönem sonunda tedavinin etkinligini kıyaslamak amacıyla gerçeklestirilen bu arastırma; 2003-2005 yılları arasında zayıflamak için kendi istegiyle özel klinige basvurmus, Vücut Kütle ndeksi (VK) 25.0 kg/m² ve üstünde olan, en az lise mezunu, menapoza girmemis, yasları 22-49 arasında 22 kadın ve yasları 25-59 arasında 12 erkek olmak üzere toplam 34 birey üzerinde yapılmıstır. 2 aylık, 4 aylık ve 6 aylık tedavi gruplarına (A.T.) ayrılan bireylere doktor, diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanından olusan bir ekip tarafından diyet, egzersiz ve davranıs degisikligi tedavisi uygulanmıstır. Bireylere uzmanlarla yaptıkları degerlendirme görüsmelerinde anket formu uygulanmıs, doktor tarafından agırlık (kg) ve boy (cm) olmak üzere bireylerin tüm antropometrik ölçümleri alınarak VK' leri, Bazal Metabolizma Hızları (BMH) hesaplanmıs, deri kıvrım kalınlıkları alınmıs ve vücut dagılımları saptanmıstır. Tüm bunlar göz önüne alınarak, haftada 0.5-1 kg agırlık kaybı olacak sekilde zayıflama diyetleri hazırlanmıstır. Her üç tedavi grubundaki bireylerin her hafta agırlıkları ölçülüp diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanı ile en az yarım saat süren bireysel görüsmelerde egitim verilmis, program süresince her hafta için yedikleri besinleri ve yaptıkları fiziksel aktiviteleri kaydetmeleri istenmistir. Tedavi bitiminde bireylerin sadece antropometrik ölçümleri alınırken, tedaviden 6 ay sonra antropometrik ölçümleri alınıp, anket uygulanmıstır. 2 A.T., 4 A.T. ve 6 A.T.' da ki bireylerin vücut agırlıkları ortalaması baslangıçta sırasıyla 81.5 ± 14.6 kg, 85.0 ± 19.7 kg, 93.1 ± 24.2 kg iken, tedavi sonunda azalmıs (76.4 ± 14.5 kg, 77.6 ± 18.9 kg, 84.8 ± 22.8 kg), tedaviden 6 ay sonra ise (78.2 ± 14.7 kg, 78.5 ± 19.0 kg, 85.2 ± 24.4 kg) olmustur. 2 A.T.' da her üç süreçteki ortalamalar arasındaki fark önemli bulunurken (p0.05). 2 A.T., 4 A.T.
Özet (Çeviri)
ÜZMEZ, B. The Study of lifestyle modification of obese individuals on whom the treatment of behavioral change under multidisciplinary approach is applied. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Master Thesis in Food Service Systems, Ankara, 2007. The research intends to study the lifestyle modifications of obese individuals as a result of an application of diet, exercise and behavioral treatment of multidisciplinary approach; and also the research aims to compare the efficiency of the treatment, at the end of 6 months, on the individuals which have been subject to three different treatment periods (2 months, 4 months and 6 months). The research is carried out on 34 individuals between the years 2003-2005 (on 22 women between ages 22 to 49, willingly applied to a special clinic to lose weight, having a Body Mass Index (BMI) equal to or higher than 25.0 kg/m2, at least high school graduate, has not yet experienced menopause; and on 12 men between ages 25 to 59). The diet, physical exercise and behavioral treatment are applied, by a crew consisted of a doctor, a dietitian, a psychologist and an physical exercise expert, on the individuals separated into 2 months, 4 months and 6 months treatment (MT) groups. During the evaluations and the consultations, each individual filled up a survey form, all the antropometric measures like his/her weight (in kg), height (in cm) were noted, the BMI and the Basal Metabolic Rate (BMR) were figured, the skin folds were measured and the body distribution is determined for each individual by the doctor. By considering all the collected data, diets to make the individuals lose 0.5-1 kg weight per week were prepared. The dietitian, the psychologist and the exercise expert trained the individuals in all the groups, during the half-hour personal sessions of consultation in which the weight of the individuals were measured. Besides, the individuals were asked to keep their nutrition and exercise diaries over the entire course of the program. At the end of the treatment only the antropometric measures were taken whereas after 6 months the individuals filled up a survey besides the antropometric measures were taken. In the beginning, the average body weigh of the individuals who had 2 MT, 4 MT and 6 MT were respectively 81.5 ± 14.6 kg, 85.0 ± 19.7 kg, 93.1 ± 24.2 kg whereas after the treatment the average has fallen (76.4 ± 14.5 kg, 77.6 ± 18.9 kg, 84.8 ± 22.8 kg). And 6 months after the treatment, the average has become (78.2 ± 14.7 kg, 78.5 ± 19.0 kg, 85.2 ± 24.4 kg). In the 2 MT, the differences of averages in each of the 3 processes are important (p0.05).