İrrigasyon solusyonları ve şelasyon ajanlarının kök dentini üzerine etkilerinin alev emisyon ve mikrosertlik yönünde araştırılması
Evaulation of the effects of irrigation solutions and chelating agents on root dentin microhardness and calcium levels
- Tez No: 195947
- Danışmanlar: PROF. AHMET SERPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı; EDTA, EGTA, EDTAC, Tetracycline-HCl solüsyonlarının tekli ve NaOCl ile kombine kullanımlarıyla, kontrol grubu olarak kullanılan distile suyun kök kanal dentin mikrosertliğine etkilerinin ve 1 ile 5 dakikalık periyotlarla kök yüzeyine uygulandıklarında açığa çıkardıkları kalsiyum miktarının alev emisyon spektrofotometrisi ile araştırılmasıdır. Mikrosertlik deneyinde, 50 adet tek köklü çekilmiş insan dişleri kullanılmıştır. Modellerin referans mikrosertlik değerleri, Vicker's mikrosertlik test cihazıyla ölçülerek kaydedilmiştir. Modeller daha sonra solüsyonlarla 5 dakika süreyle temas ettirilmiştir. Tedavi sonrası mikrosertlik değerleri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are to evaluate the effect of single use of EDTA, EGTA, EDTAC, Tetracycline-HCl and combined with NaOCl and distilled water as a control group on the microhardness of root canal dentin and to determine the extent of calcium removal on root canal dentin after 1 and 5 min treatment. In microhardness study, fifty singlerooted human teeth were used. The reference microhardness values of untreated specimens were recorded using a Vicker?s microhardness tester. The specimens were treated with the irrigants for 5 min. Post-treatment microhardness values were obtained as with initial ones.