II. sınıf mod restorasyonlarda farklı fiber ağlarının, farklı uygulama tekniklerinin ve kaide materyali olarak akışkan kompozit uygulanmasının mikrosızıntıya etkileri ve fiber ağlarının polimerizasyon büzülmesine etkisinin in-vitro incelenmesi
  1. Tez No: 195946
  2. Yazar: HALUK EMRE ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBİN SOYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, II. sınıf MOD kavitelerde farklı fiber ağlarının, farklı uygulama tekniklerinin ve kaide materyali olarak akışkan kompozit uygulamasının mikrosızıntıya etkileri ile fiber ağlarının polimerizasyon büzülmesine etkisini incelemektir.Bu in-vitro araştırmada, 80 adet yeni çekilmiş gömülü üçüncü büyük azı insan dişleri kullanıldı. Dişlerin üzerindeki yumuşak doku artıkları temizlendi ve dişler timol kristali içeren distile suda 4ºC'de bekletildi. Standart MOD kaviteleri su soğutması eşliğinde hazırlandı. Dişler rastgele 8 gruba ayrıldı (n=10).Grup 1: Filtek Supreme XT (FSK) (kütlesel yerleştirme yöntemi) (kontrol grubu)Grup 2: FST (tabakalı teknik) (kontrol grubu)Grup 3: Filtek Supreme XT Flow (FS Flow) + FSK (kütlesel yerleştirme yöntemi)Grup 4: FS Flow + FST (tabakalı teknik)Grup 5: FS Flow + Ribbond (R) + FSK (kütlesel yerleştirme yöntemi)Grup 6: FS Flow + R + FST (tabakalı teknik)Grup 7: FS Flow + everStick NET (E) + FSK (kütlesel yerleştirme yöntemi)Grup 8: FS Flow + (E) + FST (tabakalı teknik)Dişlere termalsiklus (5ºC-55ºC) uygulandıktan sonra, örneklerin kök uçları bir kompozit rezin ile kapatıldı. İki tabaka tırnak cilası, boya gelecek kenarlara 1.5 mm yaklaşacak şekilde tüm diş yüzeyine uygulandı. Örnekler %0.5'lik bazik fuksin içerisinde 24 saat bekletildi. Daha sonra akan suyun altında boya uzaklaştırıldı. Dişler, meziyo-distal doğrultuda restorasyonun merkezinden geçecek şekilde, elmas separe yardımıyla dikey eksende kesildi. Boya penetrasyon derecesi stereomikroskop kullanılarak 30 kez büyütme altında belirlendi. B'de kompozit kütle ikiye ayrılıp ortasına Ribbond fiber ağ yerleştirildi ve iki kompozit tekrar birleştirildi. Grup C'de ise, kompozitin içine, uygulama yöntemi Grup B'deki gibi olmak üzere, everStcik NET fiber ağ yerleştirildi ve polimerizasyon büzülmesi ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of different fibre nets, different application techniques and flowable composite application as a liner on microleakage and the effect of fibre nets on polymerization shrinkage in Class II MOD cavities.80 freshly extracted impacted human third molar were used in this in-vitro study. Residual soft tissue was removed carefully and the teeth were stored with tymol crystals at 4ºC in distilled water. Standard MOD cavities were performed using water as a coolant. The teeth were randomly divided into 8 groups (n=10).Group 1: Filtek Supreme XT (FSB) (bulk method) (control group).Group 2: FSI (incremental technique) (control group).Group 3: Filtek Supreme XT Flow (FS Flow) + FSB (bulk method)Group 4: FS Flow + FSI (incremental technique)Group 5: FS Flow + Ribbond (R) + FSB (bulk method).Group 6: FS Flow + R + FSI (incremental technique)Group 7: FS Flow + everStick NET (E) + FSB (bulk method).Group 8: FS Flow + (E) + FSI (incremental technique).After thermocycling (5ºC-55ºC), specimens subsequently sealed with a composite resin at the root apices. Two coats of nail varnish applied on the tooth 1.5 mm short of the margins to be exposed to dye. The teeth were then immersed in 0.5% aqueous basic fuchsin dye for 24 hours. They subsequently rinsed under running water to remove dye. The specimens sectioned longitudinally through the center of the restorations with a diamond saw. The degree of dye penetration was graded at x30 original magnification with stereomicroscope. In Group A, only Filtek Supreme XT was used in order to determine the polymerization shrinkage. In Group B, the composite resin was divided into two parts and Ribbond fiber was placed in the middle and the composite portions were put together back. In Group C, everStick NET fiber was placed inside the composite as in Group B, and the polymerization shrinkage was determined in both groups.